Jednoduchá řešení pro problém s vysokým cholesterolem. Díky těmto základním krokům ho dostanete na požadovanou hodnotu, prozrazuje lékař Matthew Thorpe.
Zvýšený cholesterol je problém, který umí potrápit lidi obou pohlaví a všech věkových kategorií bez rozdílu. Setkat se tak s ním můžeme nejen u starších lidí, ale i u mladých generací, a dokonce také u dětí. Sám o sobě vysoký cholesterol není až tak závažným problémem, může však být spouštěčem řady zdravotních komplikací, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a problémy se srdcem. Jelikož se však cholesterol značně odvíjí od životního stylu, dá se v několika krocích dostat pod kontrolu a upravit.
Cholesterol v lidském těle
Ačkoliv se to možná zdá paradoxní, cholesterol je v těle potřebnou látkou, bez které by žádný lidský organismus nemohl správně fungovat. V optimálních hodnotách je tedy nejenže neškodný, ale dokonce nenahraditelný a potřebný. Nemůže však tuto pomyslnou hranici překročit. Jeho nadbytek se totiž poté tělu stává nepřínosným a může způsobit řadu zdravotních komplikací. Mezi ty patří například zvýšené riziko cukrovky, obezity a vysokého krevního tlaku.
Ten je pro člověka velmi nebezpečný z toho důvodu, že neúprosně zvyšuje riziko srdečního infarktu, mozkové příhody a dalších podobných závažných zdravotních komplikací. Zvýšený cholesterol má také vliv na ucpávání cév, které poté správně neodvádějí krev a nedokážou okysličovat orgány tak, jak mají. Je tak velmi důležité chránit své zdraví a cholesterol udržovat v potřebných hodnotách.
Cholesterol a životní styl
Co se vzniku samotného cholesterolu týče, stojí za ním především váš životní styl a stravovací návyky, které jsou v tomto směru velmi důležité. Je však potřeba se na tyto faktory dívat z dlouhodobého hlediska a brát v úvahu celou řadu věcí. Mezi ty lze zařadit například typ vaší práce, vaše volnočasové a sportovní aktivity, zda kouříte či užíváte alkohol a jak se ve většině času stravujete.
Pokud si tedy jednou za čas dáte sklenku alkoholického nápoje s přáteli nebo si dopřejete drobné stravovací povyražení v podobě méně zdravých dobrot, nic se neděje. Pokud však máte tyto návyky zafixované dlouhodobě, vaše práce je spíše sedavá a pohyb ve volném čase vás neláká, měli byste se mít na pozoru. Pokud vás totiž ještě vysoký cholesterol netrápí, v nejbližší době nejspíše začne. Co tedy dělat pro to, aby se tak nestalo, nebo aby se vám povedlo jeho hodnoty korigovat správným směrem?
Konzumace ovoce a zeleniny
Základním krokem pro snížení cholesterolu je pravidelná konzumace ovoce a zeleniny. Ty totiž obsahují celou řadu vitamínů a minerálů, jako je například vitamín C, A, E a mnoho dalších. Nechybí ani kyselina listová a spousta vlákniny a antioxidantů, které napomáhají k správné výživě srdce a produkci „zdravého“ cholesterolu, místo toho, který tělu může přitížit.
Konzumace zdravých tuků
Tuky jsou pro tělo nenahraditelnou a velmi důležitou složkou, a proto se jim ani při účelném snižování cholesterolu nemusíte vyhýbat. Stačí pouze správně vybírat ty pravé, které jsou jejich zdravější variantou. U tuků živočišného původu (vejce, červené maso, sýry, mléčné výrobky, …) vždy volte kvalitní suroviny s co nejlepším původem, který má nesmírný vliv na celkové hodnoty obsažených látek. Přednost tak dávejte například produktům z domácího chovu nebo menších farem.
Živočišné tuky poté vhodně kombinujte s těmi rostlinnými. Nejlepší volbou jsou za studena lisované oleje, jako například olivový, lněný nebo konopný olej. Je jich však mnohem více a jsou značně kvalitnější než klasické margaríny nebo klasická verze řepkového a slunečnicového oleje. Ty totiž mají nadměrně vysoký obsah omega-6 mastných kyselin a jejich zvýšené množství v krvi je pro tělo škodlivé.
Konzumace ořechů a luštěnin
Jednou z dalších alternativ zdravých tuků jsou také luštěniny a ořechy, které obsahují celou řadu nenasycených mastných kyselin, vitamínů, bílkovin a vlákniny. Jsou tak pro tělo doslova zdravou bombou a jejich malé množství se doporučuje zahrnout do každodenní stravy. Důležité však je skutečně dodržet malé dávkování, neboť ze skvělého zdroje zdravých tuků se při nepřiměřené konzumaci mohou stát nezdravé, a cholesterol naopak zvýší.
Konzumace ryb
Ryby, ať už se jedná o sladkovodní nebo mořské, jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, vitamínů, jódu a dalších pro tělo potřebných látek. Obsahují také velmi malé množství sacharidů, a řadí se tak mezi jeden z nejzdravějších druhů masa. Jejich konzumace je doporučená alespoň dva až třikrát za týden. Případně si stravu můžete obohatit také rybím olejem, který je rovněž plný vitamínů a je ideální jako doplněk jídelníčku.
Používejte koření a bylinky
Kromě toho, že koření jídlu dodává tu správnou chuť a přivádí ho tak k dokonalosti, má ještě jednu velmi výjimečnou funkci. Tou je značný vliv na snižování cholesterolu a také chuti k jídlu. Mezi takové koření patří například kardamom, skořice, zázvor nebo například kurkuma a kari. Také pravidelná konzumace česneku má na snižování cholesterolu vliv. Česnek navíc posiluje i přirozenou obranyschopnost srdce a dodává mu správnou výživu.
Omezení cukru
Ke zvýšenému cholesterolu značně přispívá také cukr a jeho nadměrná konzumace. Pokud tedy chcete cholesterol snížit, je důležité omezit také přísun této konkrétní suroviny. Ideální je tak z vašeho jídelníčku zcela vyškrtnout potraviny, které jsou jeho bohatým zdrojem. Jedná se například o sladkosti, slazené nápoje, ochucené jogurty, energetické nápoje a mnoho dalšího.
Také se nabízí možnost náhrady klasického a běžně užívaného cukru za jeho zdravější varianty. Mezi ty patří například známý hnědý či třtinový cukr, ale i další sladidla, jako je kokosový cukr, kvalitní domácí med, agávový sirup, melasa a podobné produkty. Ty totiž splní svůj účel i bez toho, aby obsahovaly rychlé cukry, které se v těle velmi snadno ukládají.
Zdravější příprava pokrmů
Pokud jste ve fázi, kdy cíleně snižujete cholesterol, měli byste tomu přizpůsobit také přípravu pokrmů. Vyhněte se tak smažení a přidávání oleje do jídle, kde nutně být nemusí. Místo toho volte raději pokrmy připravené v troubě, na páře či ve vodní lázni. Omezte také přílišné používání soli a nahraďte ji spíš kvalitní (nejlépe doma připravenou) vegetou. Ta jídlu dodá tu správnou chuť i vůni a soli nebude potřeba.
Zvyšte fyzickou aktivitu
Cvičení a jiné formy fyzické aktivity jsou skvělou formou pro snížení cholesterolu. Pokud však máte strach, že byste denně museli zaběhnout maraton, není tomu tak. I malé krůčky jsou lepší než nic a nejdříve můžete klidně začít s procházkami v přírodě či rychlou chůzí. Poté se můžete postupně propracovat k tomu, co vás bude bavit a zbaví vaše tělo přebytečného cholesterolu. Výběr je skutečně veliký a na své si dojde snad každý.
Bojujte proti stresu
Ačkoliv se to nezdá, stres je mnohem větším nepřítelem, než byste si možná řekli. Kromě špatné nálady, malé motivace a zhoršeného spánku má totiž také vliv na zvyšování cholesterolu. Myslete tak na své zdraví a snaže se stresovým situacím vyhýbat. Pokud vás však něco rozruší, najděte si od toho únik například v podobě jógy, meditace, procházek v přírodě nebo poslouchání příjemné hudby.
Zdroj: Healthline