Štítná žláza je orgánem produkujícím důležité hormony, které ovlivňují procesy v našem organismu. Zde jsou příznaky jejích jednotlivých onemocnění. Různé nemoci, různé projevy, které upřesňuje lékař Daniel Murrell.
Štítná žláza je jedním z důležitých orgánů v těle, produkuje totiž hormony. To jsou látky, které ovlivňují veškeré procesy v našem těle. Úkolem hormonů této žlázy je především řízení metabolismu a vázání jódu. Ovlivňuje však i energetický stav organismu. Problémy ale nastávají, pokud je jejich produkce nedostatečná, nebo naopak nadbytečná. Obojí je třeba řešit, protože k tomu, aby všechno dobře fungovalo, je nutné mít správné hodnoty všech hormonů.
Příznaky snížené funkce štítné žlázy – hypotyreóza
Toto je nejčastější porucha štítné žlázy. Její příčinou je autoimunitní onemocnění, kdy dojde k poškození orgánu protilátkami nebo bílými krvinkami. Avšak to nemusí být jedinou příčinou. Mezi další patří i nedostatek jódu, což je ale dost neobvyklé, operativní zásahy do této žlázy a její odstranění či léčba radioaktivním jódem. Na začátku tohoto onemocnění můžete pociťovat větší únavu, sušší pokožku nebo i zácpu.
Takovéto příznaky ale nikdo zprvu spojovat se štítnou žlázou nebude. Avšak pokud se hypotyreóza rozvine, celková únava se ještě prohloubí. Člověk začne být také zimomřivější a citlivější na chlad. Pokožku nemusí mít jen sušší, může se až loupat a šupinatět. Vyskytnout se mohou i problémy s vlasy v podobě jejich lámání a třepení. Pacienti mohou mít v důsledku toho onemocnění také vysoký tlak a ženy se mohou potýkat s poruchami menstruačního cyklu. Léčbou je doplňování hormonů a bývá celoživotní.
Projevy zvýšené funkce štítné žlázy – hypertyreóza
Nadbytek hormonů štítné žlázy až tak obvyklé onemocnění není. Tato porucha se nazývá tyreotoxikóza nebo častěji hypertyreóza. Příznaků je opět poměrně dost. Mezi ně patří například zrychlené bušení srdce, špatná snášenlivost tepla, nespavost a nadměrné pocení. Může se objevit také svalová slabost a jeho úbytek či nervozita, hubnutí se stálým pocitem hladu. Méně obvyklé jsou však i problémy s očima a změny osobnosti.
Léčba nadbytečné funkce bývá ve srovnání s tou nedostatečnou složitější. Lékaři se nejdříve snaží srovnat pacientovi hladinu hormonů podáváním speciálních léků. Ovšem ne vždy to zabere. Pokud takováto léčba nezabere, pak je problém řešen buď radioaktivním jódem, nebo operativní cestou, při které se problémový orgán zkrátka odstraní. Pak je nutné, aby člověk bral pilulky, které mu nahradí přirozenou produkci hormonů.
Prevence problémů a přispění k léčbě
Pokud máte pouze lehkou formu hypofunkce, je dobré doplňovat jód. Samozřejmě úplně nejlepší je to dělat přírodní cestou, například rybami, mořskými plody, řasami, ale také vejci či čokoládou. Mezi ovocem a zeleninou jsou pak dobré zdroje této látky třešně, višně, rybíz, rajčata nebo česnek. Nemusíte se však vyhýbat ani doplňkům stravy, také vám mohou pomoci, když najdete ty správné.
Mezi vhodné výživové suplementy se řadí ty se zinkem, vitamínem B, chromem, vitamínem D3, manganem, selenem či hořčíkem. Ovšem čemu je potřeba se vyhnout, jsou dusitany a chlor. Tyto látky nejenže vstřebání jódu nepodpoří, ale navíc ho ještě zhorší. Takže v případě, že máte sníženou produkci hormonů štítné žlázy, se vyvarujte pití příliš chlorované vody.
Zdroj: Healthline