Zánět je přirozená reakce organismu na nemoc. Pokud je však chronický, souvisí s řadou onemocnění a měli byste dbát na protizánětlivou stravu, říká lékařka Franziska Spritzler.
Ideálním způsobem, jak zánět v těle pomoci zaléčit, je zdravá strava a kvalitní spánek. Spát by se mělo v úplné tmě kvůli tvorbě hormonu melatoninu a také v tichu. Délka spánku se doporučuje okolo 8 hodin. Existují také potraviny, které jsou vyloženě protizánětlivé, a je jich celá řada. Mezi nimi najdeme zázvor, česnek, křen, spirulinu nebo obyčejnou cibuli. Samozřejme jsou oproti nim také druhy jídel, které zánět podporují. Na ty se dnes zaměříme.
Přidané cukry a bílá mouka
Cukr bývá se zánětlivými procesy přímo spojován. Mimo jiné také zvyšuje krevní tlak. Podle odborníků na výživu může konzumace velkého množství bílého cukru také zvýšit riziko cukrovky 2. typu a rakoviny. Týká se to samozřejmě cukru, který je do potravin uměle přidáván. Něco naprosto jiného je cukr přirozeně se vyskytující například v ovoci, zelenině, celozrnných a mléčných výrobcích. Ranní kávu si tedy raději neslaďte nebo použijte med.
Potraviny z bílé mouky taktéž podporují zánětlivé procesy. Bílá mouka totiž vzniká jen z vnitřní části zrna a tím pádem obsahuje minimální množství živin, které by podle studií zánět měly snižovat. Dále pak bílá mouka podporuje škodlivé bakterie ve střevech a zvyšuje riziko obezity. Potraviny z bílé mouky, ale i bílé rýže, která je také zbavena blahodárné slupky, zvyšují glykemický index a tím i hladinu cukru v krvi, takže po nich máte brzy pocit hladu.
Červené maso a transmastné kyseliny
Salámy, párky a podobné lahůdky obsahují vysoký podíl konzervantů, rafinovaných a umělých přísad. Červené maso je samo o sobě zdrojem nasycených tuků, které mají přímou souvislost s vyššími hladinami CRP, bílkoviny a ukazatele zánětu v těle. Zkuste tedy spíše nahrazovat červené maso a uzeniny zdravějšími variantami, jako je bílé maso a ryby. Omega-3 a omega-6 jsou totiž účinnými bojovníky se zánětlivými procesy.
Transmastné kyseliny se nacházejí v žaludku přežvýkavců. U lidí je ale konzumujeme z venčí, a to v průmyslově zpracovaných potravinách se ztuženými tuky, kdy se zahřívají na vysokou teplotu. Jíme je téměř neustále. V trvanlivém či jemném pečivu, polevách, náhražkách čokolády či v potravinách smažených na přepáleném tuku. S tím se většinou setkáváme na konci dne v restauracích. Během přepalování tuku také vzniká akrolein, který je přímo rakovinotvorný.
Zdroj: Healthline