Jen v loňském roce tvořilo srdeční onemocnění příčinu ve 32 % ze všech úmrtí. Zjistěte, jestli jím nejste ohroženi i vy.
Většina chorob, a to i těch srdečních, se dá určit podle typických příznaků. V případě ischemické choroby srdeční však není její rozpoznání vždy jednoznačné. Řada lidí totiž nevykazuje žádné z charakteristických příznaků, které tuto chorobu provázejí. Běžně je ischemie myokardu způsobená kornatěním koronárních tepen – tzv. aterosklerózou, a projevuje se bolestí na hrudníku, dušností, nevolností a zvracením nebo výraznou únavou při námaze, upřesňuje lékař James Beckerman.
Němá ischemie jako tichý zabiják
Ischemie myokardu tvoří nejčastější příčinu úmrtí ze všech nemocí v naší republice. Při tomto onemocnění dochází k nedostatečnému zásobení krví některých částí srdečního svalu, což je způsobeno nefunkčností věnčitých tepen. Ty jsou částečně či zcela ucpány v důsledku aterosklerózy (kornatění koronárních tepen).
V důsledku aterosklerózy dochází k nedostatečnému zásobení srdce kyslíkem. To se následně projevuje bolestmi na hrudi, snížením srdečního výkonu, poruchami srdečního rytmu a v akutních případech infarktem myokardu. U některých jedinců je toto onemocnění o to zákeřnější, že je neprovází typické příznaky. V takovém případě hovoříme o tzv. němé ischemii (také tiché ischemii).
Spadáte-li do rizikové skupiny, zbystřete
K ischemické chorobě srdeční jsou náchylnější zejména ti jedinci, kteří vykazují více rizikových faktorů, kterými jsou kouření, obezita, dlouhodobý a nadměrný stres, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, nedostatečný pohyb či nadměrná konzumace alkoholu. Němou ischemií jsou pak ohroženi zejména diabetici. V případě, že patříte do rizikové skupiny, nebo se u vás objevuje kombinace rizikových faktorů, měli byste zajít na preventivní vyšetření.
Obecně se doporučuje navštěvovat kardiologa jednou za každé tři roky pravidelně až do věku 45 let, kdy byste měli interval kontrol zkrátit na jednou ročně. Na pravidelnost kontrol by měli dbát zejména muži, kteří jsou touto chorobou ohroženější. Včasná diagnóza vám může zachránit život, a to i díky skutečnosti, že je tato choroba léčitelná. Léčba bývá zpravidla dlouhodobá a je postavena na zlepšení prokrvení srdečního svalu a na dostatečném přísunu kyslíku.
Za tímto účelem bere nemocný léky. Jednou z podmínek úspěšné léčby je i úprava životosprávy a eliminace rizikových faktorů. V případě, že jsou tepny příliš zúžené, nastupuje zákrok zvaný angioplastika – zavedení katétru, který má odstranit či porušit nahromaděnou tukovou hmotu ve stěně tepny. Jinou možností je srdeční bypass. Součástí léčby je i rehabilitace.
Zdroj: WebMD