Zdravý životní styl je poslední dobou prosazován čím dál více. Bezesporu má na lidské tělo pozitivní účinky. Ovšem pokud se něco přehání, může mít účinky i opačné. Už jste někdy slyšeli slovo ortorexie?
Jde o patologickou závislost, při které člověk lpí na dokonale zdravých potravinách. Tato „nemoc“ patří do kategorie poruchy příjmu potravy a projevuje se chorobnou kontrolou stravy. Jako každá porucha i tato má kořeny v psychice člověka.
Jak se projevuje?
Tato psychická porucha představuje stav, kdy člověk odmítá konzumovat běžné potraviny, protože jim zkrátka nevěří nebo se někde dočetl, že mohou mít pro zdraví člověka škodlivý dopad. A čeho se tak obávají, co tak bedlivě sledují? Absenci vitamínů, existenci různé chemie, přehršel cukrů, nesprávné pěstování apod. Následkem toho tito lidé nejenže nekupují potraviny v běžných obchodech, jako my ostatní smrtelnící, ale pochopitelně nechodí ani do restaurací, natož nějakého bufetu – tomu se vyhýbají obloukem. Konzumují většinou pouze jídlo, které si vypěstují, případně zakoupené tam, kde prodejci skálopevně věří a je přesvědčen o tom, že jde o „čisté“ potraviny.
Klidně i hladoví…
Dokonce není žádnou výjimkou, že nemají-li po ruce vhodnou potravinu, která je podle nich zdravá – hladoví. Takový člověk se nají až ve chvíli, kdy se opět dostane k neškodným a zdravotně nijak nezávadným potravinám. Proto je ortorexie rovněž přirovnávána k anorexii, která se také týká hladovění.
Jednotvárná strava
Dalším problémem této poruchy je jednotvárnost. I když se na první dojem může zdát, že člověk se snaží jíst zdravě, škodí si tím, že je jeho strava jednotvárná. Ačkoliv je nabídka těchto „mega zdravých potravin“ poměrně široká, v dané lokalitě může být omezená nabídka pouze na pár kusů. Což znamená, že než si člověk opatří další takové potraviny, musí se spokojit s málem, protože zkrátka do úst nevezme nic podezřelého.
Obrázek: pixabay.com