Pokud se v naší krvi objeví velké množství kyseliny močové, může to mít na naše zdraví neblahý dopad. Před tímto stavem je potřeba mít se na pozoru, říká lékařka Emelia Arquilla.
Kyselina močová v našem těle vzniká vlivem vlastních metabolických pochodů. Její nadbytek se odborně nazývá hyperurikémie a může mít na naše zdraví neblahý vliv. Jedná se o kyselinu, jež se uvolňuje při rozkladu bílkovin, které přijímáme v naší potravě. Čím více bílkovin tedy konzumujeme, tím je její obsah v našem těle vyšší. Pokud netrpíme žádným dalším onemocněním, je z našeho těla přirozeně vylučována prostřednictvím ledvin.
Zvýšená hladina má za následek závažné zdravotní komplikace
Může ale dojít k tomu, že naše tělo začne produkovat více kyseliny močové, než jsou naše ledviny schopné vyloučit. Následkem toho se kyselina začne v našem těle hromadit a tvořit malé krystaly, jež mají tendenci se usazovat hlavně v okolí kloubů. To je velmi nepříjemné a zároveň dosti bolestivé. Je proto zapotřebí navštívit odborníka, ale také kontrolovat potraviny, které denně přijímáme, a omezit konzumaci bílkovin.
Kromě potravin bohatých na bílkoviny ale koncentraci kyseliny močové v našem těle ovlivňují i jiné faktory. Patří mezi ně například nadměrná konzumace alkoholu i pravidelné přijímání velkého množství kofeinu. Problém také může nastat v případě, že se v naší rodinné anamnéze vyskytuje onemocnění dna. Našemu zdravotnímu stavu neprospívá ani dlouhodobé působení stresu, hypertenze, cukrovka, vysoký cholesterol nebo obezita.
Existují potraviny, kterým je lepší se vyhýbat
Příznaky onemocnění mohou být nepatrné, ale také velmi výrazné. Jedním z hlavních důsledků je výskyt dny, ale kyselina močová může způsobovat i jiné zdravotní problémy. Nejprve se projevuje bolestí kloubů a jejich otokem a zarudnutím. Bolest se následně stupňuje a dochází k tomu, že je pro dotyčného člověka velmi obtížný jakýkoliv pohyb. Patrná je hlavně v oblasti prstů, kolen a kotníků. Ve finálním stádiu v těchto kloubech způsobí velmi těžké deformace.
Může se ale podílet i na vzniku ledvinových kamenů. Pro ně je typická bolest v dolní části zad a potíže při močení. Základem léčby je dieta, kterou pacient musí dodržovat. Vyhýbat by se měl konzumaci vody, která obsahuje velké množství minerálů, ale také některým potravinám. Mezi ty patří například červené maso, mušle, losos, špenát, houby, květák, chřest, zmrzlina, máslo, pečivo, alkohol a nápoje s obsahem oxidu uhličitého
Naopak potraviny, které by v jídelníčku neměly chybět, jsou artyčoky, cibule, celer, dýně, mrkev, jahody, citrusy, brusinky, vejce a kuřecí maso. Pokud se v rodinné anamnéze toto onemocnění vyskytuje, je dobré zdravotní stav preventivně každý rok konzultovat s odborníkem. Pomoci nám může také pití čaje z heřmánku nebo přesličky, ideálně dvakrát týdně. Je také zapotřebí dodržovat pitný režim, tedy vypít denně alespoň dva litry vody.
Zdroj: MedicalNewsToday