Ze všech lidí, kteří mrtvici prodělají, má pouze jedna třetina to štěstí, že přežije relativně bez následků. Zbytek buď zemře a nebo skončí s doživotními problémy, říká lékař James Beckerman.
Co se týče mrtvice, tak čísla nemluví zrovna dvakrát pozitivně. V posledních letech se totiž počet případů mrtvice zvýšil až o čtvrtinu lidí ve věku 20 až 64 let. Jedinou dobrou zprávou na tom vše asi je, že u téměř 80% lidí je možno této nehezké události předejít. Jak? Začněte aktivně provozovat těchto 10 tipů a udělejte něco pro své zdraví.
Přestaňte s kouřením cigaret
Toto první opatření jste nejspíše v tomto článku očekávali a není se čemu divit. Na každé krabičce je dnes povinnost, aby se nacházel nápis „Kouření může způsobovat mrtvici“. Není to jen způsob, jak vás vystrašit, je to totiž skutečně pravdivý fakt. Po dvou letech odvykání si šanci na mrtvici snížíte o celých 50%. Po pěti letech je vaše pravděpodobnost na dostání mrtvice stejná, jako s osobou, která nikdy nekouřila.
Dávejte si pozor na vysoký tlak
Jak jistě víte, nízký ani vysoký tlak není nic dobrého pro vaše zdraví. Zvláště ten vysoký poté zvyšuje riziko mozkové příhody, proto byste se jej měli snažit udržovat ve zdravých hodnotách. To znamená pod 140/90 mmHg. Toho můžete dosáhnout mnoha způsoby. Pro začátek je dobré do svého života zařadit dlouhé procházky, nepít kofeinové nápoje a zkusit si dát občas trochu hořké čokolády.
Kontrolujte svůj cholesterol
Věděli jste, že zvýšená hladina cholesterolu vede k ateroskleróze? To je kornatění tepen a může to podporovat vznik mrtvice. Může totiž začít docházet k tvorbě krevních sraženin, které zužují a ucpávají cévy. Vaše celková hladina cholesterolu by měla být pod 180 mg / dl a hladina LDL cholesterolu by měla být pod 130 mg / dl. Zkuste se tedy těchto údajů držet.
Pozor si dávejte i na cukrovku
Mnoho lidí má diagnostikovanou jen slabou cukrovku a uklidňují se tedy tím, že to není nic až tak hrozného. To vede k tomu, že se nemusejí zrovna dvkrát hlídat a stravují se jako naprosto zdravý člověk, což může vést, mimo jiných problémů, také k mrtvici. Vždy se tedy snažte dodržovat léčbu a režim, který vám sdělí váš doktor. Jednou za čas zhřeší každý, nemělo by se to ovšem dít každý den.
Lidé po čtyřicítce by se měli hlídat
A to ve všech směrech, jelikož čas je bohužel nezastavitelný. Obecně platí pravidlo, že čím více se dožijete, tím více se vystavujete různým rizikům, mezi která patří i mozková příhoda. Měli byste si tedy každoročně nechat provádět kardiologické kontroly. Ty vám mimo jiné pomohou detekovat například to, jestli nemáte fibrilaci síní, která vznik mrtvice podporuje.
Pohyb je zdravý a prospěšný
Jak již bylo naznačeno, pohyb je prostě něco, bez čeho se zdravý člověk neobejde. Sedavé lidi čeká mnoho zdravotních komplikací, ať už se jedná o obezitu, problémy se srdcem nebo právě mrtvici. Ano, někdy je těžké se přimět něco dělat a člověk by měl myslet na odpočinek. Na druhou stranu vás pravidelné procházky několikrát týdně nezabijí a ve výsledku se budete i duševně cítit lépe.
Snažte si udržet normální váhu
Nadváha není nic dobrého a to ne jen proto, že nevypadá úplně hezky. Je totiž spojena s ischemickou cévní mozkovou příhodou a tu určitě nechcete. U žen, které jsou obézní, je toto riziko o 130% vyšší než u těch, které mají zdravou váhu. Pokud tedy něčím takovým trpíte, nestyďte se, seberte své odhodlání a zajděte se poradit s lékařem na postupu na hubnutí.
Smažte se jíst zdravě
Pro většinu lidí je samozřejmě nepředstavitelné jíst celý život jen to, co by se jíst „mělo“. Není hříchem si udělat občasnou radost nějakou tou zmrzlinou, čokoládou či jídlem z fastfoodu. Je ovšem důležité myslet na to, že tyto výstřelky by se neměly dít často, zvláště, když vám váha dělá problémy. Snažte se nejíst zbytečně moc tuků a soli. Raději dejte přednost ovoci, zelenině, rybám a slunečnicový olej nahraďte olivovým.
Vyvarujte se nadměrné konzumaci alkoholu
K tomuto bodu asi není úplně potřeba cokoliv dodávat. Stejně jako u cigaret jste jej nejspíše museli očekávat, přesto je důležité jej zmínit. Alkohol není pro lidské tělo prospěšný snad v žádném ohledu, pokud jej konzumujete nadměrně. Opět je zde nutno dodat, že za skleničku vína s kamarádkami či půllitr piva vám nikdo hlavu neutrhne, ale všeho s mírou. Také každodenní konzumace malého množství je škodlivá.
Pokuste se dojít vnitřního klidu
Každodenní stresování se a hádky vašemu zdraví rozhodně nepřidají. Můžete se snažit jak chcete, jíst zdravě, cvičit, nekouřit, nepít… Ale jakmile na tom nebudete psychicky dobře, vaše tělo to pozná a odrazí se to na něm. Psychika je prostě základním pilířem vašeho zdraví a pokud nechcete mrtvici ani nic jí podobného, starejte se o ni. Vyškrtněte ze svého života toxické lidi, uberte trochu tempo a naučte se kouzlu relaxace.
Zdroj: WebMD