S oteklými prsty se můžete setkat z mnoha důvodů, zatímco některé jsou banální, jiné je potřeba začít okamžitě řešit. Hlídejte si tedy své zdraví, apeluje lékařka Emelia Arquilla.
Oteklé prsty mohou mít rovnou celou řadu příčin a je nutno podotknout, že mnoho z nich není zrovna dvakrát nic vážného a nemusíte se bát. Pak jsou tu ale ty, které již vážné být mohou a není dobré je brát na lehkou váhu. Do jaké skupiny se můžete řadit vy? Zjistěte, jestli nemáte i další příznaky a raději to zjistěte včas, než bude pozdě.
Mohou být způsobeny zadržováním tekutin
Otok vzniklý zadržováním tekutin je možno také nazvat edémem. Tato příčina bývá jednou z nejčastějších, co se této problematiky týče. Pro zadržování vody existuje rovnou několik příčin, od stravy až po celkový zdravotní stav. Jakmile tedy tělo pouští málo vody, vede to k otoku nejen prstů, ale všech tkání končetin. Mezi další příznaky poté patří nadýmání.
Konzumujete příliš mnoho soli
Brambůrky, hranolky, smažená jídla… To všechno obsahuje velké množství soli a také je to většinou jídlo nezdravé. Tělo má tendence udržovat vyrovnaný poměr mezi vodou a solí. Pokud to tedy budete přehánět, lehce dojde k tomu, že „nabobtnáte“. V takovém případě by se to mělo do cca dne srovnat, závisí ovšem na množství soli v těle. Pokud její příjem omezíte a otoky stejně zůstanou, poraďte se s lékařem.
Můžete mít také nemoc zvanou dna
Dna je stav způsobený nadbytkem kyseliny močové ve vaší krvi. Ten vede k tvorbě takových mikro krystalů v tkáních a to včetně kloubů. K tomu dochází i u kloubů prstů, které následně natečou a často jsou bolavé na pouhý dotek. Různé potraviny mohou tento stav zmírnit, důležitá je ovšem i celková strava jedince. Je třeba se vyhnout nadměrné konzumaci červeného masa, mořských plodů, chřestu, hub, špenátu, kávě, alkoholu či slazených nápojů.
Může to být způsobeno některými léky
Ano, vaše prsty vám mohou natéct i v důsledku užívání určitých léků. To mohou být třeba steroidy, hormonální antikoncepce, ibuprofen, aspirin, antidiabetika či antihypertenziva. Pokud takové léky musíte užívat dlouhodobě a příznaky v podobě oteklých prstů vás obtěžují, je na místě uskutečnit konzultaci s lékařem. Ten vám může upravit dávku či nabídnout jiné možnosti léčby.
Degenerativní onemocnění kloubů neboli osteoartróza
Pokud se vaše kosti v zápěstí zvětší (například najednou nemůžete sundat prsten z prstu), může za to mnohdy osteoartróza. Tato forma artritidy se začíná vyskytovat s věkem a projevuje se poškozením tkání na konci kloubů. Sice se to neděje vždy, ale často bývá doprovázena bolestí a necitlivostí. Mnoho forem artritidy poté mívá za následek oteklé prsty.
Můžete mít syndrom karpálního tunelu
Zvláště u lidí, jejichž práce se odehrává především za počítačem, se může vyvinout stav, který je také nazýván syndromem karpálního tunelu. Ten spočívá ve stlačení středního nervu v zápěstí, což může vést k mnoha projevům. Ty mohou být například necitlivost, píchání, bolesti kloubů a otoky prstů. Ve většině případů je způsoben neustálou činností s počítačovou myší. Jsou ovšem i situace, kdy se příčina schovává v problémech se štítnou žlázou. Ženy jsou tímto stavem ohroženy až třikrát více.
Zdroj: Healthline