Paštiky jsou poměrně oblíbené a výhodou těch domácích je, že přesně víme, z čeho jsou vyrobeny a neobsahují žádné chemické a konzervační přísady. Co si budeme povídat – domácí je prostě domácí.
Paštika je velmi oblíbená ve Francii, ale své pevné místo našla i v belgické kuchyni. Často patří k nejoblíbenějším předkrmům. U nás paštika zastává místo pomazánek. Připravit ji lze z vepřového, drůbežího, hovězího masa, ale i zvěřiny nebo lososa.
Důkladné pomletí je základ
Při domácí výrobě musíme vždy dbát na to, aby byla hmota jemně umletá. Ať už jde o maso, játra, slaninu je potřeba pomlít i 4x na masovém strojku – zaručí to chutnější paštiku. Hotovou směs (paštiku) pak plníme do zavařovacích skleniček. Paštiková směs se vaří, peče nebo připravuje ve vodní lázni či steriluje.
Ukládáme tak, jako další zavařeniny. Po vychladnutí skladujeme v chladné a tmavé místnosti. Chuť paštiky nezávisí pouze na důkladném rozemletí, ale dalších ingrediencích/koření. Do zvěřinových se například přidává muškátový oříšek, bobkový list, hřebíček, bazalka, jalovec, česnek, ale i červené či bílé víno, brandy, koňak.
Domácí paštika z vepřových jater a bůčku
- Jde o poměrně rychlou a nenáročnou paštiku. Potřebovat budeme 750 gramů vepřových jater, 2 kila vepřového boku, 5 cibulí, pepř a sůl.
- Cibuli nakrájíme a osmažíme, játra a bůček pomeleme v masovém mlýnku (minimálně 3x), aby byla skutečně jemná. Osolíme a opeříme podle chuti a směs vložíme do zavařovacích skleniček. Poté vaříme zhruba 2 hodiny.
Vepřová paštika pečená
- Na tento recept budeme potřebovat 600 gramů libového bůčku, 4 vajíčka, 1 lžička vegety, špetka mletého nového koření, špetka muškátového oříšku, půl lžičky soli, 1 kelímek smetany ke šlehání, sádlo na vymaštění formy (srnčí hřbet nebo bábovka).
- Maso opět důkladně několikrát pomeleme, pak přidáme další ingredience a smícháme. Směs necháme přes noc uležet v lednici. Poté vyložíme formu alobalem a ten pomastíme sádlem – navrstvíme masovou směs a vrch přikryjeme alobalem. Formu se směsí položíme na plech, do kterého nalijeme vodu. V této vodní lázni pečeme paštiku na cca 175 stupňů asi hodinu. Před koncem pečení sundáme horní alobal. Po upečení vyklopíme a necháme vychladnout.
Obrázek: pixabay.com