Graves-Basedowova choroba je je nejčastější poruchou štítné žlázy, kdy dochází ke zvýšenému vylučování jejich hormonu do krevního řečiště, říká lékařka Kelly Wood.
Jedná se o autoimunitní onemocnění, které vzniká ve chvíli, kdy tělo tvoří protilátky, které napadají vlastní tkáně a mezi nimi právě štítnou žlázu. To vede ke zvýšené produkci obou jejích hormonů. To pak ovlivňuje metabolismus celého těla. S různými poruchami činnosti štítné žlázy se ve středním a vyšším věku potýkají zejména ženy. Podle některých zdrojů se s některým onemocněním tohoto typu setká asi pětina žen v ČR. Konkrétně s Graves-Basedowovou chorobou se ale střetne jen každá padesátá.
Nenápadná štítná žláza
Štítná žláza je malý orgán, který svým tvarem připomíná motýla. Je uložen na přední straně krku a zpravidla o něm člověk ani neví. Tedy až do té chvíle, než začne zlobit. Její hormony totiž ovlivňují chod celého metabolismu a ve chvíli, kdy dochází k výkyvům v jejich produkci, pociťuje člověk velmi nepříjemné příznaky. V případě Gravesovy choroby štítná žláza vylučuje hormonu větší množství, což se označuje jako hyperfunkce štítné žlázy.
V počátcích se zvýšená činnost štítné žlázy neprojevuje příliš nápadně. Mezi časně příznaky patří vysoký tlak, únava, poruchy spánku a tachykardie. Se zvyšující hladinou hormonů v krvi ale příznaky nabírají na síle.
Dochází k překotnému hubnutí aniž by byl snižován přísun potravy, postižený trpí velkou žízní, je nesoustředěný a trápí ho zvýšené pocení a návaly horka. Také se často objevuje padání vlasů a svalová slabost, kdy se nemocný nezvedne že dřepu. Typickým příznakem jsou vykulené oči na které zevnitř tlačí zvětšující se štítná žláza.
Jak lékař diagnostikuje Gravesovu chorobu
Lékař, který má u pacienta podezření na onemocnění Gravesovou chorobou, jej zpravidla pošle na odběry krve a ultrazvuk štítné žlázy. Výsledky krve v případě, že se skutečně jedná o hyperfunkce štítné žlázy, zpravidla ukazují nízké až neměřitelné hodnoty hormonu TSH, kterým tělo stimuluje štítnou žlázu k vylučování hormonů. Zároveň jsou v krvi i několikanásobně zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy. Na ultrazvuku se ukáže zvětšená štítná žláza někdy s ložisky, které jsou způsobeny autoimunitním zánětem.
Jak probíhá léčba a co se děje pak
Lékaři obvykle po stanovení diagnózy předepíší léky, které mají produkci hormonů štítné žlázy snižovat. Tento postup ale neřeší postižení oči, které tuto nemoc provází. Léky ale nejsou vždy dostačující. V některých případech je nutno přikročit k odstranění štítné žlázy. To se může provést operací, nebo vystavením štítné žlázy působení radioaktivního jódu. Oba způsoby mají za následek naprostou likvidaci funkce štítné žlázy. Po celý zbytek života pak pacient musí užívat hormony štítné žlázy ve formě tabletek a docházet na endokrinologii.
Zdroj: Healthline