Seznamte se s příznaky, které vás usvědčí z nadměrné konzumace cukru. Některé z nich by vás v životě nenapadly, říká lékař Miho Hatanaka.
Cukr patří k nejčastěji konzumovaným složkám potravy na světě. Už malé děti si zvykají na sladkou chuť mateřského mléka a není tedy divu, že nám později jakákoliv sladká chuť připomíná sladký návrat do dětství. Ale jak poznat, že to s konzumací této složky potravy jednoduše přeháníme? Seznamte se se sedmi příznaky, které vás z tohoto zlozvyku spolehlivě usvědčí. Najdete je doslova po celém těle.
Na těle se objevují tmavé pruhy
Cukr je vysoce zánětlivou sloučeninou, to vám potvrdí každý lékař. Takže pokud se ho v našem těle vyskytuje příliš, musí se to chtě nechtě časem někde projevit. Na nohou či rukou (ale později i kdekoliv jinde na těle) tak můžete pozorovat tmavé pruhy kůže, které nemají žádné logické vysvětlení. Nejde o modřiny ani pohmožděniny, naopak. Za jejich vznikem stojí cukr a probíhající zánět v těle.
Únava jako první příznak
Máte pocit, že na vás stále všechno padá? Cítíte se unavení, i když jste se předchozí noc dobře vyspali a všeobecně se vám zdá, že vám ubyl onen pověstný drive a chuť do života? Pak je dost možná pravda, že jste závislí na cukru. Po určitém čase totiž začíná působit jako droga. Krátkodobě nám sice dodá energii, ale poté přijde ještě horší propad. Je to podobné jako se závislostí na kofeinu.
Máte neovladatelnou chuť na sladké
Občas to vypadá, že vás tato touha dokonale ovládá. Nedokážete přejít okolo výlohy cukrářství, aniž byste se nezastavili pro nějaký sladký zákusek? A svou kávu si nedovede představit jinak, než s pořádnou porcí nějakého pokušení plného cukru? Pak je vaše diagnóza zcela jasná. Zkuste na několik dní cukr vynechat. Zcela. I když se budete zpočátku cítit velmi nepříjemně, za několik dní získáte netušenou energii. Uvidíte.
Značně přibíráte na váze
Cukr, který konzumujeme ve stravě, se projevuje v naší krvi. Zvedá nám hladinu inzulinu, a ten nás nutí k dalšímu a dalšímu jídlu. Pokud se toto děje dlouhodobě, dojde k přírůstku na váze. Cukry jsou totiž jen prázdnými kaloriemi, nemají žádné tuky, bílkoviny ani vlákninu. Nebudete se tedy po jejich konzumaci cítit sytí a brzy si dopřejete další chod. A to se prostě na váze musí bezpodmínečně projevit. A vy přiberete.
Potýkáte se s častými infekcemi
Je chřipka nebo angína vaším každoročním průvodcem? Pak se zamyslete nad tím, jaký vedete životní styl. Nadmíra cukru totiž v našem těle podporuje nejrůznější záněty, které na oplátku oslabují naši imunitu. To je zkrátka fakt. Příliš vysoká nemocnost, na kterou mnohdy nezabírají ani ty nejmodernější léky, je poté už jen logickým vyústěním celého problému. Cukr se tedy může projevit i tady.
Mozková mlha dostavující se po jídle
Ano, i to se může stát. Jakmile se najíte, vypadá všechno skvěle. Dokonce cítíte nával energie a spoustu chuti do práce nebo koníčků. Jde však bohužel jen o efekt krátkodobý. Brzy se vaše smysly otupí, chuť a energie se vytratí někam do neznáma a vaše myšlenky obejme mozková mlha. Je pro vás velmi těžké se soustředit a máte pocit, že by vám ze všeho nejvíce pomohla nějaká sladká vzpruha.
Chcete stále sladší a sladší jídla
Možná to nevíte, ale nadměrná konzumace cukru dokáže měnit i naši chuť. A to ne právě tak, jak bychom chtěli. Ke sladkostem se totiž stáváme tak nějak rezistentní. Zkrátka a dobře – chutnají nám stále méně sladce, proto si dopřáváme stále sladší a sladší dezerty. Chuťové buňky si totiž na cukr zvykají stejně rychle, jako třeba na nadměrně pálivá nebo slaná jídla. Takže zatímco někteří lidé si jídlo přisolují, vy si ho začínáte přislazovat.
Zdroj: MedicalNewsToday