Zdraví trávicího traktu je nedílnou součástí pohodlného způsobu života. Zároveň se díky správnému trávení dokážete vyvarovat mnoha nepříjemnostem, říká lékařka Debra Rose Wilson.
Existuje několik přírodních způsobů, kterými si dokážete sami doma pročistit vaše tlusté střevo. Jde vám totiž především o zdraví, které je pro správnou funkci trávícího traktu nejdůležitější. Následující očisty jsou také velmi levné a pokud je budete provádět správně, výsledek vás rozhodně potěší. Nezapomeňte však, že není nutné provádět očistu tlustého střeva každý den, abyste byli zdraví. Jde především o prevenci.
Vodní výplach střev
Konzumace velkého množství vody a udržování hydratace je skvělý způsob, jak regulovat vaše trávení. Lidé, kteří chtějí dodržovat takzvaný vodní výplach, by měli vypít tři až čtyři litry vlažné vody denně. Zkuste také jíst hodně potravin s vysokým obsahem vody, jako například melouny, rajčata, salát, celer a další ovoce nebo zeleninu. Ve skutečnosti zjistíte, že existuje spousta potravin, které pomáhají přirozeně čistit tlusté střevo prostřednictvím stravy.
Výplach slanou vodou
Pokud vás trápí zácpa nebo nepravidelná stolice či vás zkrátka jen zajímá více způsobů pro regulaci trávení, můžete vyzkoušet také výplach slanou vodou. Studie z roku 2010 ukázala, že slaná voda může skvěle pročistit tlusté střevo. Ráno před jídlem smíchejte 2 lžičky soli s vlažnou vodou a poté směs vypijte na lačný žaludek. Za několik minut pravděpodobně pocítíte nutkání jít na záchod. Tento postup provádějte především ráno a večer a nezapomeňte po očistě zůstat chvíli doma poblíž koupelny. Možná budete muset jít na záchod vícekrát.
Strava s vysokým obsahem vlákniny
Vláknina je základní makroživinou, kterou mnoho lidí ve své stravě opomíjí. Nachází se především ve zdravých rostlinných potravinách, jako je ovoce, zelenina, obiloviny, ořechy, semena a další. Vláknina pomáhá zvětšit objem přebytečných látek v tlustém střevě, čímž následně reguluje zácpu a zároveň posiluje užitečné bakterie, jako jsou například prebiotika. Dbejte tak na to, abyste jedli dostatek potravin s vysokým obsahem vlákniny, které pomáhají zdravému tlustému střevu.
Šťávové očistné půsty
Šťávové půsty jsou velmi oblíbenými metodami, kterými dokážete vyčistit kromě tlustého střeva i celý organismus. Mezi ty nejoblíbenější se řadí jablečná šťáva, citronová šťáva a zeleninové šťávy. Někteří dietologové však mohou doporučovat spíše hustší koktejly, protože při odšťavňování se odstraňuje dužina a slupky, v důsledku čehož přicházíte o značné množství vlákniny. Ačkoliv je tato metoda velmi oblíbená, mnozí doktoři poukazují na možná rizika. Vždy tak půsty a další podobné metody konzultujte s odborníky.
Přidejte do jídelníčku probiotika
Přidání probiotik do jídelníčku je dalším skvělým způsobem, kterým očistíte tlusté střevo. Můžete je sice jednoduše získat ve formě doplňků stravu, ale získat je můžete také například z jogurtů, nakládané zeleniny a dalších fermentovaných potraviny. Probiotika zavádějí do střev dobré bakterie, které omezují záněty a podporují pravidelnost stolice. Velmi dobrý je též jablečný ocet, který je dokonce součástí očistných kúr tlustého střeva. Ten podle odborníků dokáže odbourat špatné látky z organismu a celkově posiluje náš imunitní systém.
Pijte bylinné čaje
Projímavé byliny, jako je psyllium, aloe vera, kořen blatouchu a jilm vazký, mohou pomoci při časté zácpě. Před jejich užíváním se však raději poraďte se svým lékařem a pečlivě dodržujte jeho pokyny, neboť při větším množství mohou být nebezpečné. Další byliny, jako je zázvor, česnek a kajenský pepř, obsahují antimikrobiální fotochemikálie, které potlačují špatné bakterie. Vyzkoušejte si tak dopřát šálek čaje některého z nich až třikrát denně a pozorujte výsledky. U projímavých bylinných čajů pijte pouze jeden šálek denně.
Zdroj: Healthline