Plicní embolie je krevní sraženina, která postihuje plíce. Její přítomnost v lidském těle je opravdu nebezpečná a je tak potřeba tento problém vyřešit co nejrychleji, říká lékař Raj Dasgupta.
Tato sraženina nejčastěji pochází z jiné oblasti těla, z níž se přilepí k jedné z tepen, které dodávají krev do plic. Tím do nich sraženina doputuje a problém je na světě. Tato nemoc může poškodit část plic v důsledku omezeného průtoku krve, dále dokáže snížit hladinu kyslíku v krvi a způsobit poškození jiných orgánů. Velká sraženina či více malých bývají smrtelné.
Jaké jsou příčiny plicní embolie
Tyto krevní sraženiny se mohou tvořit z různých důvodů. Mohou být způsobeny například hlubokou žilní trombózou, kdy se v žilách hluboko v těle tvoří sraženiny. Ve většině případů ovšem pocházejí z rukou nebo nohou. Existují ovšem faktory, které riziko hluboké žilní trombózy a plicní embolie zvyšují.
Je to například rakovina, zlomenina holeně či kyčle, genetické poruchy srážení krve, velká chirurgická operace, obezita nebo dříve prodělaná mrtvice či infarkt. Zároveň, pokud někdo z blízkých rodinných příslušníků jedno z dvou posledních prodělal, zvyšuje se tím i vaše riziko vzniku plicní embolie. Sedavý způsob života také hodně přispívá k propuknutí této nemoci.
Jaké jsou její příznaky a na co si dát pozor
Příznaky plicní embolie závisí i na tom, jakou má sraženina velikost a na jakém přesném místě se nachází, respektive kde přesně v plicích způsobila překážku. Jejím nejčastějším příznakem ovšem bývá dušnost. Ta se může vyskytovat buď postupně, nebo náhle. Jestliže se vám něco takového děje, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Mezi její další příznaky patří modrý odstín pokožky a časté pocení, kašel, bolest na hrudi, která často zasahuje až do paže, ramene či krku. Dále mdloby, srdeční arytmie, závratě, zrychlený dech či slabý puls. Zejména při potížích s dýcháním byste neměli váhat a za lékařem se zastavit.
Zdroj: Healthline