Vysoký krevní tlak můžete snížit jak pomocí léků a změnou stravy, tak i použitím některých léčivých bylinek, prozrazuje lékařka Katherine Marengo.
Vysoký krevní tlak, nazývaný také hypertenze, postihuje téměř polovinu dospělé populace. Je to nejčastější rizikový faktor srdečních onemocnění, kterému však na druhou stranu lze předcházet. Podívejte se tak na několik druhů bylinek a koření, které vysoký krevní tlak dokážou snížit svými léčivými schopnostmi, a použijte je jako prevenci nebo samostatnou léčbu. Před jejich užitím se však vždy poraďte se svým praktickým lékařem.
Chutná petržel
Petržel je velmi oblíbenou bylinou jak v americké a evropské, tak i blízkovýchodní kuchyni. Pochází však ze Středomoří, kde si získala velmi působivý nutriční profil. Obsahuje totiž řadu sloučenin, jako je vitamín C a dietní karotenoidy, které mají pozitivní vliv na náš organizmus. Několik studií již prokázalo, že karotenoidní antioxidanty snižují jak krevní tlak, tak i špatný cholesterol, který je rizikovým faktorem mnoha srdečních onemocnění. Výzkum působení petržele na krevní tlak u lidí je však omezený a je potřeba dalších studií.
Aromatická bazalka
Bazalka je aromatická bylina, která se vyskytuje v různých podobách a je díky svým léčivým schopnostem velmi oblíbená v alternativní medicíně. Její sladká verze má vysoký obsah eugenolu, rostlinného oxidantu s mnoha zdravotními účinky, včetně snížení krevního tlaku. Studie naznačují, že eugenol může snižovat krevní tlak tím, že působí jako přírodní blokátor vápníkových kanálů. Ty zabraňují pohybu vápníku do srdce a tepenných buněk, což umožňuje uvolnění cév. Podle vědců je však zapotřebí dalšího výzkumu.
Česnek
Česnek je bohatou potravinou na mnoho látek, které prospívají nejen lidskému srdci. Obsahuje zejména sirné sloučeniny, jako je alicin, které mohou pomáhat zvyšovat průtok krve a uvolňovat cévy. Tyto faktory tak dohromady pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a zajišťují správný chod našeho organismu. Z přehledu 12 studií, kterých se zúčastnilo více než 550 osob s vysokým krevním tlakem, vyplynulo, že užívání česneku snižuje systolický a diastolický krevní tlak v průměru o 8,3 mm Hg, resp. 5,5 mm Hg.
Celerová semínka
Celerová semínka jsou všestranným kořením, které je plné různých živin (železa, hořčíku, manganu, vápníku a vlákniny). Zajímavé však je, že podle některých výzkumů mohou díky svým vlastnostem také pomáhat snižovat krevní tlak. Vědci předpokládají, že sloučeniny v extraktu z celerových semen mohou této vlastnosti dosáhnout tím, že fungují jako přírodní blokátor vápníkových kanálů. Celerové semínko je navíc dobrým zdrojem vlákniny, která také působí přívětivě na vysoký krevní tlak. Vědci však musí v této oblasti provést více výzkumů.
Skořice
Skořice je aromatické koření, které pochází z vnitřní kůry stromů z rodu Cinnamomum. Lidé ji již po staletí používají v tradiční medicíně k léčbě srdečních onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku. I když není zcela jasné, jak skořice snižuje krevní tlak, výzkumy na zvířatech naznačují, že pomáhá rozšiřovat a uvolňovat cévy. Kromě toho ji lze jednoduše zařadit do svého jídelníčku, protože skvěle chutná.
Čínský kočičí dráp
Kočičí dráp se v tradiční čínské medicíně již dlouho používá k léčbě různých onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku. Obsahuje totiž několik sloučenin, jako je například hirsutin a rhynchofylin, které působí jako přírodní blokátory vápníkových kanálů. Kromě toho mohou tyto sloučeniny stimulovat cévy k produkci oxidu dusnatého, což je chemická sloučenina, která pomáhá cévám se uvolnit a rozšířit. Čínský kočičí dráp můžete zakoupit ve vybraných obchodech se zdravou výživou nebo online na internetu.
Tymián
Tymián je aromatická bylina plná spousty zdravých látek, jako je například kyselina rozmarýnová. Výzkumy ji spojují s mnoha prospěšnými účinky, protože může snižovat záněty, hladinu cukru v krvi a především také zvyšuje průtok krve.
Studie na zvířatech ukázaly, že užívání této kyseliny výrazně pomohlo snížit systolický krevní tlak tím, že zamezila působení angiotenzinu, který zužuje cévy a zvyšuje krevní tlak.
Zdroj: Healthline