Hořčík neboli magnézium patří k nejdůležitějším prvkům v našem těle. Pokud se potýkáme s jeho nedostatkem, ihned to ucítíme na našem zdraví, říká lékařka Alana Biggers.
Hořčík se podílí na více než 300 biochemických reakcích v těle, a proto je velmi důležité hlídat si dostatek jeho přísunu. Hořčík potřebujeme především pro naše svaly a přenos nervových vzruchů. V dnešní době se potýkáme s nedostatkem tohoto důležitého minerálu hlavně z důvodu intenzivního zemědělství a malého množství hořčíku v půdě. Protože dokážeme využít pouze 30 procent hořčíku obsaženého v potravinách, může se stát, že se jeho nedostatek začne odrážet na našem zdraví.
Příznaky nedostatku hořčíku
Hořčík se většinou doporučuje lidem, kteří trpí chronickou únavou a nedostatkem energie. Jestliže se vám častěji objevují křeče ve svalech, příčinou může být snížený obsah hořčíku ve vašem těle. Migrény a problémy se spánkem signalizují pokles tohoto minerálu a pokud se postaráte o jeho doplnění, je možné, že tyto obtíže rychle vymizí. Hořčík dokáže snižovat krevní tlak, a proto je důležitý právě při léčení vysokého krevního tlaku.
Magnézium je perfektní pomocník při zmírnění bolesti kloubů. Je také nezbytné pro správné fungování střeva, a proto se při jeho nedostatku může dostavit zácpa.
Někteří odborníci se domnívají, že příčinou zvláštních případů deprese nebo duševních onemocnění může být malé množství hořčíku v dnešních potravinách. Doporučený denní příjem je pro ženy 280 miligramů a o 100 miligramů více pro muže.
Jak zvýšit příjem hořčíku
Na trhu je v dnešní době velmi široká nabídka potravinových doplňků. Magnézium můžete zakoupit v lékárnách, zdravých výživách, a dokonce i v některých drogeriích. Dalším způsobem, jak pro své tělo zajistíte zvýšený přísun hořčíku, je vybírat si potraviny bohaté na tento minerál. Patří k nim například banán, luštěniny, ořechy, ovesné vločky, sušené meruňky nebo datle.
Co může způsobit nedostatek hořčíku
Dlouhodobý nedostatek hořčíku může vést k výskytu vysokého krevního tlaku, k poruchám srdečního rytmu, infarktům, anémii i k depresi. Extrémně nízkou hladinou hořčíku trpí lidé, u nichž se objevují nedobrovolné kontrakce svalů. Tetanie může být způsobena i dlouhodobým stresem a pokud nemocný reaguje zrychleným dýcháním, dochází k ještě většímu úbytku hořčíku v těle.
Zdroj: Healthline