Sezóna nachlazení a chřipek je již v plném proudu. Obvykle bychom je neřešili, ale v době možné nákazy covidem většina lidí tápe, jak tyto nemoci od sebe rozeznat, říká lékařka Cameron White.
Běžné nachlazení potká v podzimním či zimním období každého z nás, není to žádná novinka. Ovšem v době, kdy se můžeme nakazit i koronavirem variantou Delta, která má příznaky podobné obyčejnému nachlazení, můžeme být nejistí. Prozradíme vám, jak od sebe tato onemocnění spolehlivě rozeznat.
Delta nebo nachlazení?
Díky jiným zdrojům ze světa, kde začala varianta Delta řádit o něco dříve, jsme mohli zjistit, že může způsobit různé příznaky jednoduše zaměnitelné s chřipkou. Podle vědců, kteří Deltu zkoumali, se nejčastěji projevuje jako bolest hlavy, rýma a bolest v krku. Lékaři varují, že jediná správná cesta k určení diagnózy je možná až po testování. Mnoho lidí ale s rýmou či nachlazením na testování nepůjde, připadá jim to jako ztráta drahocenného času.
Na nákazu se přijde většinou při převozu sanitkou, kdy musí být lidé testováni. To je jistě pochopitelné, ale kdo by se nechal testovat kvůli rýmě? Mnoho lidí to ani nenapadne. Delta by se však měla v těle rozjíždět rychleji než nachlazení. Lidé, kteří vyhledají lékařskou pomoc, jsou ve stavu, kdy se z nachlazení nemohou uzdravit, nebo mají potíže s dechem.
Žaludeční potíže schované za Deltou
Covid se může projevit také jako žaludeční potíže, i takové případy jsou zaznamenány. Projeví se průjmy, ale i zvracením, silnými bolestmi břicha a nevolností. Tyto příznaky se nejčastěji objevují u dětí, ale i u dospívajících. Podle lékařů jsou mladí pacienti rychle uzdravení. Delta je sice umí schvátit, ale oni se rychle uzdraví, má u nich totiž kratší trvání. Mladý imunitní systém reaguje na patogen mnohem silněji, proto se u těchto pacientů více projevují žaludeční potíže, které brzy odezní.
Delta u starších a starých lidí
V případě seniorů nebo starších lidí či lidí s chronickým onemocněním a obezitou se již první příznaky projeví velmi agresivně. Nákaza je schvátí klidně z hodiny na hodinu a oproti obyčejnému nachlazení koronavirus postupuje a nabírá na své intenzitě. U lidí s potížemi týkajícími se oběhového systému se může rozvinout arytmie.
Jestliže máte cukrovku, hladina cukru v krvi může nevysvětlitelně kolísat. U takových pacientů se často vyskytují symptomy, které doprovázejí hyperglykémii. Jedná se například o únavu, slabost, zvýšenou žízeň, časté močení a bolesti hlavy. Dále mohou pacienti zaznamenat slabost, pocení, třes rukou, bušení srdce, pocit vlčího hladu a mravenčení kolem úst.
Vydejte se k ošetřujícímu lékaři
V případě, že se u vás při nachlazení projeví malátnost nebo stav, který jste nikdy předtím nezažili, zavolejte si lékaře nebo se k němu sami vydejte. Nástup a průběh onemocnění může ovlivnit mnoho faktorů, a to především věk a zdraví.
Klidně i osmdesátník, který žije zdravým životním stylem, si může pomyslet, že se nakazil pouze rýmou, ta také odezní a nic se nestane. Naopak u mladého člověka, který trpí chronickými chorobami, se mohou vyskytnou obsáhlejší potíže. Pokud si nejste jistí, vyhledejte lékaře.
Zdroj: MedicalNewsToday