Onemocněním covid-19 si prošla celá řada Čechů. Možná se nemoc nevyhnula ani vám, ačkoliv jste nikdy neměli příznaky, říká lékařka Cynthia Taylor Chavoustie.
Ještě v loňském roce převládala varianta onemocnění covid-19, při níž nemocní vykazovali řadu příznaků. „Příznakových nemocných“ bylo přibližně 70–80 % oproti 20–30 % bezpříznakových pacientů. V letošním roce je ovšem poměr obrácený. Převládající variantu delta zvládá většina nakažených bez doprovodných příznaků – je jich přibližně 70 %. Zjistěte, zda se řadíte mezi těchto 70 % a nákazu covid-19 jste prodělali bez typických symptomů.
Bezpříznakový průběh neznamená absenci komplikací
Řada lidí by mohla být z myšlenky, že obávaný covid-19 prodělala bez vážnějších příznaků onemocnění, nadšená. Avšak v tomto případě není důvod k radosti. Ačkoliv se vám vyhnula horečka, kašel, únava, ztráta chuti či čichu apod., stále se u vás mohou objevit nepříjemné komplikace. Lékaři proto doporučují věnovat pozornost nenadálým změnám či stavům, jako je chronická únava trvající několik týdnů, dušnost, rychlá únava při nějaké fyzické činnosti, snížená tělesná teplota či arytmie.
Všímat byste si také měli výskytu různých kožních změn (modřiny na prstech, zarudnutí, vyrážka apod.). Tyto změny byly pozorovány na pacientech s mírným, těžkým i bezpříznakovým průběhem onemocnění.
Nepříjemnou komplikací, která může přerůst ve vážnější onemocnění, je zmiňovaná dušnost, respektive potíže s dýcháním. Zaregistrujete-li sípání, bolest na hrudi či dušnost, měli byste vyhledat lékaře. Studie totiž potvrdily výskyt lézí na plicích i u bezpříznakových pacientů.
Onemocnění přenáší i asymptomatičtí pacienti
Ačkoliv lidé bez typických příznaků šíří onemocnění podstatně hůře (nekýchají, nekašlou, a tudíž vylučované kapénky nakazí osoby pouze v malé vzdálenosti), stále k němu dochází. K rozšíření covid-19 (potažmo každého jiného onemocnění, které se šíří kapénkami) stačí pouhé dýchání. Při dýchání se vylučuje malé množství aerosolu a osoby, které s ním přijdou do kontaktu, se mohou nakazit. Mezi asymptomatické pacienty se řadí i lidé očkovaní.
Kvůli absenci příznaků se „tajně nakažení“ lidé dostávají i do bližších kontaktů s ostatními osobami, což přenos onemocnění usnadňuje. Příkladem mohou být horníci ze Slezských dolů, kteří ve velké míře prodělali onemocnění asymptomaticky. Nebezpečí bezpříznakového průběhu nemoci není tedy jen v jejích možných následcích později, ale také v jejím snadném šíření. Odborníci proto radí nic nepodceňovat a raději podstupovat pravidelné testování.
Zdroj: MedicalNewsToday