Hemoroidy se řadí mezi onemocnění, o nichž se příliš nemluví. Lidé, kteří jimi trpí, se za to většinou stydí a snaží se své problémy co nejlépe skrývat, říká lékařka Arefa Cassoobhoy.
Nemoc, která se projevuje svěděním, bolestivostí a krvácením, to jsou hemoroidy. Ačkoliv se o tomto onemocnění nemluví, trpí jím osm lidí z deseti starších 30 let. Řadí se tak mezi nejčastější lidské neduhy. První dochované zmínky o tomto onemocnění sahají až do 5. století před naším letopočtem. V tu dobu se o ně zajímal starověký lékař Hippokrates a jejich vznik připisoval působení žluči.
Jedná se o čistě lidské onemocnění
Možná vás překvapí, že člověk je jediný tvor na zemi, který hemoroidy trpí. Ve zvířecí říši je nenaleznete. Podle několika průzkumů za to může vzpřímená postava člověka, která vytváří nerovnoměrné zatížení jednotlivých částí těla. Hemoroidy jsou zanícené a nateklé žíly v konečníku, které mohou krvácet, bolet či nepříjemně svědit.
Obecně je možné je rozlišit na vnější a vnitřní, přičemž vnější jsou bolestivé a naleznete je na povrchu konečníku. Vnitřní se nachází hlouběji v análním kanálu a jsou nebolestivé (v místě jejich výskytu nejsou nervová zakončení). Typickým průvodním znakem vnitřních hemoroidů je krvácení při odchodu stolice. V pokročilejším stádiu onemocnění jsou typické tzv. prolapsy – vyhřeznutí hemoroidů.
Ke vzniku přispívá několik rizikových faktorů
Mezi nejčastější příčiny vzniku hemoroidů se řadí sedavý způsob života, kdy se krev městná v žilách v pánevní oblasti. Dále sem patří dědičnost, tělesná stavba, nevhodná strava (s nízkým obsahem vlákniny), nedostatečný pitný režim a zvýšení tlaku uvnitř konečníku. Ke zvýšení tlaku dochází například v důsledku zácpy, při těhotenství, při porodu či při zvedání příliš těžkých břemen.
Hlavní příznaky hemoroidů se projevují charakteristicky – nejčastější je bolest a svědění, dále je velmi časté zarudnutí kůže v okolí řitního otvoru a krvácení. Dobrou zprávou je, že příznaky spontánně odezní zhruba po týdnu až dvou od prvních projevů. Problém nicméně představují časté recidivy onemocnění, které mohou vést k jeho rozvinutí do vážnějších stádií.
Léčbu zvládnete doma, později je nutný lékařský zásah
Zajdete-li se svými potížemi k lékaři, hemoroidy vám potvrdí buď pouhým pohledem (jsou-li vnější), nebo rektoskopií (vyšetření konečníku, v případě vnitřních hemoroidů). Kromě možnosti předepsání speciální masti či čípků (tlumí bolest a zánět), vám sdělí několik doporučení. Důležitou léčbou a prevencí je dostatečný pohyb a pitný režim. Při přetrvávajících problémech budete pravděpodobně dodržovat speciální dietu.
Klíčová je rovněž pravidelná hygiena intimních partií a používání jemného toaletního papíru. Ke zlepšení proudění krve ve stěnách konečníku vám pomohou tzv. sedací koupele, například s hypermanganem či odvarem z dubové kůry. Jsou-li hemoroidy v pokročilém stádiu (tedy jsou vyhřezlé z konečníku ven), jediným řešením je chirurgický zákrok, při němž se odstraní.
Zdroj: Healthline