První příznaky rakoviny hrtanu jsou obvykle velmi podceňovány, neboť je doktoři často připisují jiným druhům onemocnění. Málokdo však ví, že několik týdnů trvající chrapot nebo změna hlasu mohou být právě jejími indikátory, říká lékařka Christina Chun.
Podívejte se tedy, jak tento typ rakoviny co nejdříve diagnostikovat a proč byste si před nim měli dávat co největší pozor. Zdraví je totiž to nejdůležitější, co v našem životě máme.
Co je to rakovina hrtanu?
Rakovina hrtanu je patologický vývoj zhoubných buněk v hrtanové sliznici, která spojuje průdušnice s hrdlem a umožňuje nám tak vydávat všechny zvuky. Obvykle se tento problém objevuje u lidí starších 45 let a výzkumy ukazují, že je až desetkrát častěji diagnostikována u mužů než u žen. Lékaři to však spojují především s tím, že muži mnohem častěji kouří cigarety. Obvykle jsou proto jejími prvními příznaky dušnost, kašel, chrapot, časté odkašlávání a výrazné změny tónu hlasu.
Příčiny rakoviny hrtanu
Stejně jako u většiny nádorových onemocnění není bohužel přesná příčina rakoviny hrtanu známa. Známe jsou pouze tyto rizikové faktory:
- kouření cigaret
- nadměrná konzumace alkoholu
- imunodeficit způsobený HIV nebo imunosupresivy používané po transplantaci
- infekce vysoceonkogenním virem HPV
- dlouhodobá expozice látkám, jako je azbest, iperit, chrom nebo uhlí
- nevhodná strava s nedostatkem antioxidantů, jako jsou vitaminy C, A a E
- refluxní laryngitida
- nedostatek vitaminu A
- virová infekce hrdla nebo hlasivek, která může způsobit papilomy hrtanu
Příznaky rakoviny hrtanu
První příznaky rakoviny hrtanu mohou bohužel zůstat bez jakéhokoliv povšimnutí po velmi dlouhou dobu. Většinou se však jedná o chronický chrapot trvající déle než 14 dní, kašel, pocit cizího tělesa v krku, změnu hlasu, vykašlávání hlenu, bolest v krku (může vystřelovat až do ucha), dušnost, potíže s polykáním, zvětšené lymfatické uzliny na krku, úbytek hmotnosti, slabost, únavu, bledou kůži, zápach z úst.
- Prvním a nejdůležitějším příznakem rakoviny hrtanu je chrapot. Jakýkoli chrapot vyžaduje ověření. Pokud totiž nepřejde během několika dní, rozhodně nesouvisí pouze s nějakou přechodnou infekcí.
- Zvětšení lymfatických uzlin, které nesouvisí se zánětem, by pacienti taktéž měli vždy konzultovat s lékařem. Tento problém může být totiž také příznakem rakoviny krku.
Diagnostika rakoviny hrtanu
Protože časné příznaky rakoviny hrtanu vyžadují velmi podrobnou diagnózu, v případě podezření je pacient odeslán na ORL konzultaci a další specializovaná vyšetření. Pacienti jsou poté podrobeni:
- histopatologickému vyšetření
- laryngoskopii
- ultrazvuku krku
- biopsii vzorku tkáně z hrtanu
- Provedení zobrazovacích vyšetření pomocí ultrazvuku, počítačové tomografie a magnetické rezonance umožňuje určit velikost rakovinných lézí
Při diagnóze rakoviny hrtanu by měla být pacientovi poskytnuta pečlivá péče a především psychologická podpora. Doporučuje se však také rekreace (nejvhodnější jsou procházky na čerstvém vzduchu). Především je pak důležité zajistit, aby strava pacienta obsahovala správné množství kalorií a byla vyvážená. V případě problémů s polykáním se doporučuje polotekutá nebo tekutá strava.
Jak se léčí rakovina hrtanu?
Hlavní léčbou rakoviny hrtanu je chirurgický zákrok, jehož intenzita se odvíjí od závislosti na stadiu onemocnění. Nejčastější to však bývá mikrochirurgická dekortikace hlasivek, která se používá u nejméně pokročilých forem rakoviny hrtanu, a chordektomie, tj. odstranění postižené hlasivky.
Zdroj: MedicalNewsToday