Rakovina vzniká, když se některé buňky v těle začnou vymykat kontrole. Buňky v téměř každé části těla se mohou stát rakovinnými a mohou se rozšířit do dalších částí organismu, říká lékařka Christinou Chun.
Rakovina tenkého střeva vzniká, když se buňky tenkého střeva začnou nekontrolovaně rozrůstat. Tenké střevo je součástí gastrointestinálního traktu, známého také jako trávicí trakt. Žaludeční a střevní trakt zpracovává potravu, aby získal energii, a čistí tělo od pevného odpadu. Ačkoli je tenké střevo největší částí trávicího traktu, jeho rakovina se vyskytuje mnohem méně často než většina ostatních typů rakoviny trávicího traktu, jako je rakovina tlustého střeva, konečníku, žaludku a jícnu.
Jak funguje tenké střevo
Poté, co jídlo rozžvýkáte a spolknete, prochází jícnem, trubicí, kterou se jídlo dostává do žaludku. Žaludek je vakovitý orgán, který pomáhá trávicímu procesu tím, že mísí potravu se žaludečními šťávami. Potrava a žaludeční šťávy se promění v hustou tekutinu, která se pak dostane do tenkého střeva. Tenké střevo pokračuje v rozkladu potravy a vstřebává většinu živin. Ačkoli se nazývá tenké střevo, ve skutečnosti je to největší část trávicího traktu (dlouhá asi 6 metrů). Tenké střevo se skládá ze tří částí:
- Dvanáctník: Jedná se o první segment dlouhý asi 30 cm. Kousek od místa, kde se dvanáctník napojuje na žaludek, do něj ústí pankreatický vývod a žlučovod. Tekutiny ze slinivky břišní a jater se zde dostávají do tenkého střeva a pomáhají dále trávit potravu.
- Lačník: Jedná se o nejdelší úsek tenkého střeva. V této svalové trubici se vstřebává většina živin obsažených v potravě a dostává se do krevního oběhu. Délka lačníku se pohybuje okolo 2,5 m.
- Kyčelník: Tato svalová trubice je dlouhá asi 1,2–1,5 m. Absorbuje vodu a některé další živiny z potravy. Odpadní látky, které po tomto procesu zůstanou, se dostanou do konečníku, kde se ukládají, dokud jím nejsou vyloučeny z těla.
Jaké typy rakoviny existují
Většina odborníků se domnívá, že rakovina tenkého střeva se vyvíjí podobně jako rakovina tlustého střeva. Nejprve začíná jako malý výrůstek na vnitřní sliznici střeva, tzv. polyp. Časem se může polyp změnit v rakovinu. Tenké střevo je tvořeno mnoha různými typy buněk, takže zde mohou vznikat různé typy rakoviny.
Většina nádorů tenkého střeva (zejména adenokarcinomů) se vyvíjí ve dvanáctníku. Protože však tato oblast úzce souvisí se slinivkou břišní, často se léčí jako rakovina slinivky břišní. Existují 4 hlavní typy rakoviny tenkého střeva:
- Adenokarcinomy: Tyto nádory vznikají ve žlázových buňkách, které tvoří vnitřní výstelku střeva. Zde začíná každý třetí případ rakoviny tenkého střeva.
- Karcinoidní nádory: Tyto nádory jsou typem neuroendokrinního nádoru a mají tendenci růst pomalu. Jedná se o nejčastější typ nádoru tenkého střeva.
- Lymfomy: Tyto nádory začínají v imunitních buňkách zvaných lymfocyty. Lymfomy mohou vzniknout téměř kdekoli v těle, včetně tenkého střeva.
- Sarkomy: Jedná se o rakovinu, která začíná v pojivových tkáních, například ve svalech.
Rakovina tenkého střeva: symptomy
Příznaky rakoviny tenkého střeva jsou často nejasné a mohou mít i jiné, častější příčiny. Bohužel to mnohdy znamená, že od objevení příznaků do diagnostikování rakoviny uplyne nejméně několik měsíců. Mezi nejčastější příznaky rakoviny tenkého střeva patří:
- bolest břicha,
- nevolnost a zvracení,
- bolest žaludku,
- slabost a únava,
- ztráta síly, únava a vyčerpání,
- nízký počet červených krvinek (anémie),
- zežloutnutí kůže a očí (žloutenka).
Prvním příznakem je často bolest v oblasti žaludku. Tato bolest je mnohdy doprovázena žaludečními křečemi a nemusí být stálá. Může například začít nebo se zhoršit po jídle. Jak nádor roste, může zpomalovat průchod potravy střevem. To může vést ke zvýšené bolesti. Pokud je nádor dostatečně velký, může způsobit neprůchodnost střeva, kdy je střevo zcela ucpané a nic jím neprojde. To vede k bolesti se silnou nevolností a zvracením.
Někdy začne nádor krvácet do střeva. Pokud je krvácení pomalé, může časem vést k nízkému počtu červených krvinek (anémii). Mezi příznaky anémie patří slabost a únava. Při rychlém krvácení může stolice zčernat a člověk může pociťovat závratě, nebo dokonce mdloby.
Méně často může nádor dvanáctníku způsobit žloutenku. K tomu může dojít, pokud nádor blokuje žlučovod, což může zabránit průniku jaterního obsahu do střeva. Tyto problémy jsou častěji způsobeny jinými příčinami než rakovinou. Pokud však máte některý z těchto příznaků, zejména pokud nemizí nebo se zhoršují, sdělte to svému lékaři, aby zjistil příčinu a mohl ji v případě potřeby léčit.
Zdroj: Healthline