Artritida patří mezi zánětlivá onemocnění, která bohužel není možné vyléčit. Zjistěte, jak jí předejít, popřípadě jaké máte možnosti léčby, když vám již byla diagnostikovaná.
Onemocnění zvané artritida je mezi širokou veřejností velmi diskutované. Podle průzkumu světových statistik jím trpí celých 12 % světové populace, přičemž celých 34 % z nich tvoří lidé starší padesáti let. Artritida patří mezi zánětlivá onemocnění kloubů, která mohou způsobovat jejich deformace. Zjednodušeně nemocné artritidou sužují bolesti a problémy s pohybem. Artritidu je možné rozdělit na několik druhů a také podle velikosti zasažené oblasti, prozrazuje lékařka Brenda B. Spriggs.
Nejčastější příznaky artritidy a její formy
Podle toho, zda artritida postihla jeden či více kloubů zároveň, hovoříme o monoartritidě (jeden postižený kloub) či polyartritidě (více postižených kloubů). Z hlediska jejího původu může být infekční či neinfekční – přesně to ovšem může určit pouze lékař. Mezi její nejčastější příznaky patří omezení pohyblivosti, celková ztuhlost, bolest a otoky kloubů a zčervenání kůže okolo bolavého kloubu. Nejvýraznější jsou tyto symptomy ráno, respektive po probuzení.
Obecně lze artritidu rozdělit do tří forem podle způsobu jejího vzniku, a sice na degenerativní, posttraumatickou a zánětlivou artritidu. V případě degenerativní artritidy dochází k poškození kloubu postupně. Nejprve jsou pozorovatelné poruchy v kolagenních vláknech kloubní chrupavky, následně ve struktuře a proliferaci chondrocytů a nakonec v samotné výživě chrupavky synoviální tekutinou.
Ve druhém případě – artritidě vzniklé posttraumaticky – dochází k poškození kloubů nejčastěji buď přímým poraněním kloubu včetně jeho narušení, nebo přímým poškozením kloubní chrupavky. Méně častý případ je poškození vlivem zlomeniny kosti, jež vzhledem k nedostatečnému ošetření vedla k přílišnému zatížení sousedních kloubů, a tudíž k jejich nenávratnému poškození. Třetí formou je zánětlivá artritida. Tu rozlišujeme mikrobiální a autoimunitní (nejznámější je revmatoidní artritida).
Jakými způsoby probíhá léčba artritidy
V drtivé většině případů se jedná o artritidu degenerativní či zánětlivou, respektive o její autoimunitní formu. Vhodnou léčbu nicméně může nařídit jen lékař, v domácích podmínkách není artritida léčitelná. Důležité rovněž je uvědomit si, že toto onemocnění nelze vyléčit, pouze je možné zmírnit jeho příznaky a na čas ho zpomalit. Plně léčitelné může být jen v případě chirurgického zákroku, kdy je poškozený kloub nahrazen umělým.
U degenerativní artritidy je pravděpodobné, že vám lékař doporučí zredukovat vaši tělesnou hmotnost, předepíše vám fyzioterapeutická cvičení, plavání a medikaci. U autoimunitní artritidy zase nastupuje hlavní směr léčby v léčivech. V případě chirurgické léčby může dojít k plné náhradě kloubu (artroplastice), popřípadě v raných stadiích je možné provést artroskopické čištění kloubu či osteotomii (má za cíl srovnat koleno a přenést zátěž na zdravou stranu kloubu) v kombinaci s artroskopií, s ošetřením menisků a kloubní chrupavky.
Zdroj: Healthline