Myčka nádobí pomocník nejen na mytí nádobí, ale i přípravu pokrmů a zavařování

Myčku nádobí má doma dnes již téměř každá domácnost. Ta při správném používání šetří vodu, energii a náš čas tím, že za nás umyje nádobí. Jenže myčka nádobí toho ve skutečnosti dokáže mnohem víc. V myčce můžete připravovat jídlo na oběd či večeři a dokonce zavařovat – třeba sezonní ovoce, hřiby, marmeládu, dětské příkrmy, maso.

Metod zavařování existuje několik. Od plynové trouby na plechu s vodou a utěrkou, přes vaření v hrnci s vodou, po mikrovlnku či horkovzdušnou troubu. A zavařování zvládne i myčka nádobí. Některé potraviny v ní můžete zavařovat i bez nálevu, během procesu zavařování pustí šťávu samy – například švestky a jiné šťavnaté ovoce.

Sterilizace sklenek

Myčku je možné využít k zavařování od A do Z. Stačí zapnout program s nejvyšší teplotou bez přidání mycího prostředku a sklenice umýt, poté už plnit čímkoliv chcete. Pro rychlejší a pohodlnější sterilizaci můžete však použít mikrovlnnou troubu. Přehled dostupných programů a informací ke správnému používání myčky najdete například ve článku o tématu jakou vybrat myčku.

Jak v myčce zavařovat?

Klíčovým bodem je umístění skleniček do košů myčky. Staví se vždy víčkem nahoru (zpříma). Jsou-li sklenice různě velké, skládají se pak menší do horní části myčky a velké do spodní části. Sklenice musí mít mezi sebou alespoň 5 cm odstup, aby se předešlo popraskání sklenek.

Zavařování bez chemie

Před zavařováním v myčce nádobí nezapomínejte vždy vyprázdnit zásobníky na tablety a leštidlo. Během zavařování nenechávejte v myčce další nádobí. Jídlo se během mytí nádobí připravit dá, ale to je jiná kapitola. Zavařování zkrátka probíhá samostatně.

Příprava jídla v myčce

Pro tento případ existuje dokonce kuchařka, kde najdete tipy, jak jídlo v myčce připravit, recepty a potřebné pomůcky. Nejde o žádnou novinku, tento trend je znám již od osmdesátých let, kdy s tímto nápadem přišla Italka Lisy Casali (v té době studentka životního prostředí). Věřte tedy, že se jedná o ekologické vaření.

Zatímco se umývá nádobí tak jedním vrzem i vaříte. Toho, že se do jídla dostanou mycí prostředky, se bát nemusíte. Používá se při tom vakuově balených potravin, které se ještě zabalí do alobalu či speciální folie. V podstatě je to podobné, jako připravovat jídlo v parní troubě.

Obrázek: pixabay.com