Pokud si chcete udržet ideální hmotnost, je užitečné pravidelně kontrolovat stav ukazatele BMI. Výpočet BMI pomáhá předcházet riziku obezity a různým onemocněním, říká lékařka Peggy Pletcher.
BMI kalkulačka je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak vypočítat tělesnou hmotnost. Umožňuje rychle a snadno zjistit stav našeho tělesného tuku a určit, zda jsou náš životní styl a strava vhodné. Co je správná tělesná hmotnost, na čem závisí a co může znamenat nesprávný výsledek BMI? Zjistíme, jak BMI vypočítat.
Co je to BMI?
BMI (Body Mass Index), jinak známý jako Queteletův index, se používá k odhadu správné tělesné hmotnosti. Belgický statistik Adolf Queteleta vytvořil v roce 1832 index tělesné hmotnosti. Tehdy si všiml, že tělesná hmotnost roste v závislosti na výšce člověka. BMI je nástroj, který nám umožňuje zjistit, zda jsou naše strava a životní styl vhodné a zda bychom měli vyhledat pomoc odborníka. Je to také nejrychlejší cesta k první lékařské diagnóze – BMI slouží ke sledování zdravotního stavu našeho těla.
BMI je nekomplikovaný matematický vzorec, který umožňuje určit množství tělesného tuku v našem těle na základě poměru tělesné hmotnosti (kg) a výšky (v metrech). BMI pro děti a dospívající byl upraven a vynesen do centimetrových mřížek pro dívky a chlapce.
Jak vypočítat BMI?
Výpočet BMI je založen na zohlednění tří klíčových informací, jejichž znalost nevyžaduje žádné lékařské vyšetření. Abychom zjistili, zda je naše tělesná hmotnost správná, musíme vzít v úvahu naši hmotnost, výšku a pohlaví. Výsledek v kalkulačce BMI získáte vydělením hmotnosti udané v kilogramech druhou mocninou výšky udané v centimetrech. Zohledňuje také to, zda index vypočítává žena nebo muž. To je velmi důležitá informace, protože z biologických důvodů je správné množství tuku u žen vyšší než u mužů. To je doprovázeno menším množstvím svalů než u mužů.
Obě pohlaví s podobnou výškou budou mít podobný BMI, ale je velmi pravděpodobné, že hladina tělesného tuku u ženy bude vyšší než u muže. Je důležité si uvědomit, že riziko onemocnění zvyšuje tělesný tuk, nikoli tělesná hmotnost. Kromě toho hraje důležitou roli rozložení tělesného tuku. Tuk ve vnitřních orgánech je velmi nebezpečný. Pro určení rozložení tělesného tuku je nutné použít jiný ukazatel (WHR), jehož výpočet však není tak jednoduchý a není možné ho provést doma.
Pokud vás trápí váš index BMI, vyplatí se poradit se s dietologem, který vám pomůže vhodně upravit jídelníček a změnit stravovací návyky k lepšímu. Zvažte možnost domluvit si bezpečnou online konzultaci s dietologem.
Indikátor BMI
BMI metr poskytuje výsledek podle základní nebo rozšířené klasifikace pro dospělé. První z nich rozlišuje čtyři různé stupně hmotnosti, zatímco rozšířený rozlišuje také tři stupně podváhy a tři stupně obezity:
- podváha (<8,5) – podváha (pod 18,5), vyhublost (pod 17), hladovění (pod 16),
- normální (18,5–24,9),
- nadváha (25–29,9),
- obezita (≥30) – obezita I. stupně (do 34,9), obezita II. stupně (do 39,9), obezita III. stupně (nad 40).
Vzhledem k narůstajícímu problému obezity jako civilizační choroby se objevil i návrh na vytvoření podrobného dělení obezity, které by zahrnovalo až 10 kategorií. V takové klasifikaci by byl nejvyšší stupeň X obezity, který by byl definován indexem 100 a více. Takto široce pojatá stupnice BMI umožňuje přesněji určit riziko komplikací a plánovat léčbu obézních osob.
BMI a věk
Čím jsme starší, tím více ubývá svalové a kostní hmoty. Současně se obvykle zvyšuje množství tukové tkáně. Je třeba vzít v úvahu, že index BMI nezohledňuje proces stárnutí v těle. Proto jsou výsledky BMI u starších lidí často nesprávně interpretovány jako lepší, než ve skutečnosti jsou.
Zdroj: Healthline