Voda na plicích neboli plicní edém je stav, kdy se v plicích nachází tekutina. Shromažďuje se ve vzduchových vacích, což způsobuje zhoršené dýchání.
Pokud se stav neřeší, může voda v plicích ovlivnit činnost srdce. Tento stav jistě není radno podceňovat. Vzniknout může z různých důvodů, například po zápalu plic, kvůli vystavování se toxinům, po traumatu hrudní stěny či kvůli namáhavému způsobu života. Rozlišujeme dva plicní edémy, a to akutní a chronický. Akutní stav je třeba rozeznat v co nejrychlejší době, abyste se dokázali vyhnout tragickému závěru. Sledujte tyto příznaky a chraňte tak své zdraví, které máme pouze jedno, radí lékař Gerhard Whitworth.
Příznaky akutního plicního edému
Záleží na příčině vzniku, ovšem příznaky se objevují náhle, nebo se mohou vyvíjet postupně v průběhu času. Tyto příznaky vám ho pomohou odhalit, sledujte je. Při akutním stavu můžete pociťovat silnou dušnost, která se zhoršuje při ulehnutí, v klidové pozici máte pocit, že se udusíte, dále obsáhlá dušnost a pískavé zvuky při nádechu.
To ovšem nejsou všechny příznaky, mezi další patří pocity úzkosti, kašel s vykašláváním pěnivého sekretu až krve, velká bolest na hrudi, a pokud je edém způsoben srdeční chorobou, tachykardie a pocit silnějšího pulsu. Ten můžete cítit v klidovém režimu, ale i při chůzi. Pokud pociťujete některé z výše uvedených příznaků, neváhejte a okamžitě se vydejte ke svému ošetřujícímu lékaři.
Chronický edém a jeho příznaky
Chronický stav je horší než ten akutní, protože ho nelze rozeznat okamžitě, může tak být více zákeřný. Projevit se může dušností, když jste fyzicky aktivní, potížemi s dechem při cvičení, zhoršeným dýcháním, když si lehnete, či pískáním při nádechu. V noci se také můžete probudit s pocitem nedodechnutí a potřebujete si sednou, v tu chvíli se stav zlepšuje. Další příznaky jsou přírůstek hmotnosti způsobený hromaděním tekutiny i jinde v těle a otoky dolních končetin.
Také pokud jste ve vysokých nadmořských výškách, může se plicní edém projevit. Mezi příznaky, podle kterých onemocnění poznáte, jsou: dušnost po námaze, která přechází do dušnosti v klidovém režimu, kašel, obtížná chůze do schodů nebo kopce, horečka, vykašlávání zpěněného sekretu (později s krví), srdeční arytmie, tlaky na hrudi a velké bolesti hlavy.
Zdroj: Healthline