Ne vždy je hlavní příčinou onemocnění jater alkohol. Pozor byste si měli dát i na další faktory, které velmi ovlivňují jejich zdravotní stav. Následky mohou být i životu nebezpečné.
Rostoucí hrozbou pro poškození jater jsou podle nových studií zveřejněných v New England Journal of Medicine také obezita a cukrovka. Tukové onemocnění jater zvyšuje riziko smrti až sedmkrát. Je to ovšem velmi tichý zabiják. Jakmile se totiž objeví příznaky této nemoci, většinou už je zdravotní problém v pokročilejším stadiu, říká lékař Saurabh Sethi.
Orgán s životně důležitou funkcí
Játra patří k nejdůležitějším orgánům. Přesto jsou nemoci jater stále častějším problémem mnoha lidí. Protože se v nich odehrávají metabolické procesy, jsou pro náš život nepostradatelná. Nejdůležitější funkcí jater je proces čištění. Dokážou z krve odfiltrovat škodlivé látky a zastávají tak důležitou detoxikační funkci. Pokud jsou játra příliš zanesená, projeví se to v podobě únavy, zhoršeného imunitního systému a kvality pokožky a mohou nastat problémy s trávením.
Ztučnění jater je nemoc, při které se hromadí nadbytek tuku na játrech. Odborně se tento stav nazývá steatóza. Odhadem se s touto nemocí potýká okolo 25 % celosvětové populace. Nealkoholové ztučnění jater se rozvíjí zároveň s cukrovkou II. typu a obezitou. Tuk se začne hromadit uvnitř jaterních buněk a nahrazovat postupně zdravou jaterní tkáň. Může tak dojít k trvalému poškození jater. Rizikem této nemoci je velmi nenápadný příchod. V počátečních stádiích mohou být příznaky neurčité.
Chraňte svá játra a dodržujte prevenci
Mezi hlavní příznaky patří nevysvětlitelná únava, trávící obtíže, zhoršená kvalita vlasů a nehtů nebo svalové křeče. Jednou z příčin je špatný životní styl pacienta a konzumace potravin bohatých na tuky, cukry a sůl. Pokud se u vás objevily některé ze zdravotních problémů, konzultujte svůj stav s lékařem, který provede odpovídající testy.
Vhodnější je ale těmto stavům předcházet. Začněte změnou vašeho životního stylu. Vyvarujte se potravinám s velkým množstvím tuků a sacharidů a omezte alkohol. Naopak si dopřejte více zeleniny a lehce stravitelných bílkovin. Není na škodu občas povzbudit vaše játra a určitý čas dodržovat jaterní dietu. Játra se zregenerují a vy se budete cítit celkově lépe.
Tato dieta je založena především na zdravých potravinách, zelenině a ovoci a kvalitním libovém masu. Živočišné tuky jsou pro tento jídelníček sice nevhodné, ale používat můžete rostlinné, mezi které patří například olivový nebo kokosový. Cílem tohoto stravování je co nejméně zatížit zažívání. Pacienti s cukrovkou II. typu mohou využít k sestavení správného jídelníčku lékaře nebo výživové poradce.
Bylinka, která dokáže zázraky
Nejznámější bylinou vhodnou k regeneraci jater je ostropestřec mariánský. Obsahuje silymarin, což je antioxidant, který dokáže detoxikovat játra, podpoří regeneraci a ovlivňuje správnou hladinu cukru a cholesterolu. Ostropestřec se doporučuje konzumovat po dobu alespoň 10 týdnů. Nejvhodnější je jeho užívání v podobě oleje nebo drcených semínek. Tuto kúru můžete absolvovat několikrát ročně a zajistíte si tak dostatečnou prevenci, zlepšení funkce jater a budete mít zdravější pleť i vlasy.
Zdroj: Healthline