Příznaky, které vám napoví, že vám zvolená podprsenka opravdu nesedí správně. Nepodceňujte je, můžete si zadělat na mnoho závažných zdravotních problémů.
Zvolit vhodnou velikost podprsenky je klíčové, jelikož toto spodní prádlo nosíte takřka každý den. Je proto třeba, abyste se v ní cítili pohodlně. Avšak nejde jen o pohodlí, špatně zvolená velikost podprsenky může způsobit mnoho nepříjemných zdravotních obtíží, říká lékařka Brunilda Nazario.
Bolesti zad ukazují na obvod
Pokud máte dojem, že by vás měla podprsenka vždy co nejtěsněji obepínat, mýlíte se. Správná velikost obvodu podprsenky sice těsně přiléhá k tělu, ale přitom je také dostatečně volná. V opačném případě vás mohou postihnout bolesti zad. Pomohou vám také vaše prsty. Pod obvod podprsenky by se měly vejít maximálně dva – nikdy ne více. V takovém případě by totiž byla podprsenka příliš volná.
Pozor na deformaci ramen
Pozornost však věnujte i dalším detailů. Podívejte se například na svá záda – ramínko od podprsenky by mělo vždy svírat pravý úhel s pažemi. A co zadní zapínání? To musí být vždy ve stejné výšce jako přední část podprsenky. Pokud tomu tak není, riskujete deformaci ramen a další nepříjemnosti. Podívejte se pečlivě do zrcadla na to, zda vaše ramena vůči krku již nepoklesla. Špatná podprsenka to způsobuje častěji, než si myslíte.
Musí dobře držet na místě
Bolí vás často hlava a máte dojem, že svaly na vašem krku jsou až příliš napnuté? Pak je to dost možná tím, že velká část váhy prsou leží právě na nich kvůli špatně vybrané podprsence. A jak to poznat? Jednoduše zvedněte ruce nad hlavu. Dobře zvolená podprsenka zůstane na svém místě a ňadra vám z ní rozhodně nevyskočí. Při zkoušení v kabince se proto nebojte předklonit nebo i trochu poskočit. I tak se ujistíte, že vše dobře sedí.
Pozor na vyrážku v dekoltu
Přední část podprsenky nesmí přesahovat přes prsa. Pokud tomu tak totiž je, můžete mít velmi brzy problémy s krevním oběhem. A to se obvykle projeví poměrně jednoduše – nehezkou vyrážkou v oblasti dekoltu. Vyplavené toxiny se totiž nemohou z tkání dostat pryč dostatečně rychle, což vede právě ke vzniku vyrážky. Mnohdy stačí pouhá výměna podprsenky k tomu, aby potíže do dvou týdnů zmizely.
Vyplatí se sázet také na bavlněné spodní prádlo, které je k pokožce mnohem šetrnější. Bohužel se obvykle mírné příměsi elastanu nevyhneme. Ten se totiž stará o pružnost celého tohoto kousku oblečení, a také o to, aby obvod dobře držel na svém místě. Nemělo by ho však být v materiálu více než 20–35 %. Výjimku mají podprsenky sportovní, ty mohou elastanu obsahovat více. Neměly by ale být určené pro každodenní nošení.
Jak vybrat správnou podprsenku
Při nákupu nové podprsenky ji vždy zapněte na krajní přední sponě (tj. v nejširší poloze). Je totiž nutné myslet na to, že se obvod podprsenky časem trochu povolí a trochu se také natáhne. Vždy tak musíte mít možnost ji později efektivně stáhnout. Pohlídejte si také, aby střední část podprsenky ležela na hrudní kosti a po stranách nedocházelo k tvorbě kožních „bochánků.“
Zdroj: WebMD