Dost možná si myslíte, že to, při jaké teplotě jídlo konzumujeme, má vliv jen na jeho chuť. To však rozhodně není pravda, teplota podmiňuje i jiné věci.
Některé fyziologické procesy v našem těle mohou být přímo ovlivněny tím, jak teplé jídlo jíme. Chcete zhubnout? Potřebujete, aby se strávené jídlo rychleji vstřebalo, nebo prostě toužíte po větším pocitu sytosti? Pak zjistěte, jak může teplota ovlivňovat právě tyto faktory. Nejspíš budete překvapeni.
Teplé jídlo se stará o pocit sytosti
Spěcháte při obědě, a proto máte tendenci si dopřávat spíše studená jídla? Pak děláte chybu. Teplé jídlo posílá do mozku mnohem lepší signály, a ten bude později do našeho těle déle vysílat signály značící, že jsme se nasytili dostatečně. Studené jídlo má bohužel efekt přesně opačný.
Teplota vody je také důležitá
Pijete rádi teplou vodu? Pak byste měli vědět, že jí pravděpodobně přijmete o něco méně, než kdybyste pili tu vlažnou. Optimální teplota pro konzumaci vody by se měla pohybovat mezi 15–20 °C. V takovém případě se také z žaludku rychleji vstřebává, což je důležité především při různých sportovních aktivitách.
Studené jídlo nutí k vyššímu příjmu
Rádi byste si upravili svou postavu nebo jen jednoduše chcete „vychytat“ optimální množství kalorií pro svůj každodenní příjem? Pak byste měli vědět, že studené jídlo nás nevědomky nutí jíst více. Jinými slovy – k teplé polévce si nejspíš nebudete muset dopřávat žádné pečivo. Ta studená vás k tomu však pravděpodobně donutí.
Teplé jídlo může dodat více živin
Existují také potraviny, které je mnohem lepší jíst teplé, protože jen tehdy vám dokážou dodat maximum zdraví prospěšných látek. Typické je to například pro rajčata – tepelně upravený lykopen se totiž vstřebává rychleji. Platí to však i pro mrkve apod. Nikdy byste ale tyto druhy zeleniny neměli takříkajíc rozvařit na kaši, ideální je na zkus.
Zefektivněte trávení přijímaného jídla
Pokud si dopřejete opravdu studené jídlo, bude se naše tělo potýkat se závažným problém. Bude ho totiž nejdříve muset ohřát na okolní teplotu, jinak se nemohou rozběhnout žádoucí procesy trávení. Zatímco teplá polévka tak může být strávena do půl hodiny, té studené to může trvat třeba i dvojnásobek času.
Vliv na tělesnou teplotu
Jídlo s vysokým obsahem bílkovin má vliv i na naši tělesnou teplotu. Tělo totiž musí spouštět více trávicích procesů, což podporuje cirkulaci krve – a tím se naše tkáně samozřejmě také zahřívají. Ovšem leckdy mají stejný efekt i opravdu studená jídla. Například zmrzlinou se ochladíte, takže se tělo bude chtít zahřát. Tak prosté to je.
Vše pro vaše střeva
Konzumace teplého jídla je také mnohem lepší pro naše střeva. Lépe v nich totiž nabíhají trávicí procesy, což podporuje mimo jiné i růst prospěšných bakterií. Pozitivním vedlejším efektem je také zmírnění plynatosti nebo nevolnosti, které se po konzumaci studených pokrmů až příliš často dostavují.
Zdroj: FitDay