Podle statistických údajů můžeme konstatovat, že bolest kloubů trápí okolo 50 % lidí nad 50 let. Vědci dokonce tvrdí, že bolesti kloubů se stanou nejzávažnějším problémem budoucnosti.
Bolest kloubů může být v každodenním životě velmi nepříjemná. Může se objevit náhle, bez zjevné příčiny, nebo může být vyvolána sebemenší námahou. Ovlivňuje náš profesní, rodinný i společenský život. Ve skutečnosti je bolest kloubů způsobena zánětem tkáně v určitých částech těla. Ačkoli v kolektivní představě jsou tyto bolesti úzce spjaty s věkem, je třeba poznamenat, že jimi mohou trpět i mladí lidé, říká lékařka Debra Sullivan.
Různé příčiny bolesti kloubů
Bolest se může vyskytnout v různých situacích. Je nutné zjistit několik možných příčin, jakými jsou třeba traumatický původ, kdy tato bolest vzniká například po pádu, nehodě, násilném činu nebo náhlém pohybu. Další bolesti se mohou objevovat v pokročilém věku, klouby totiž časem slábnou a stávají se křehčími. Není proto neobvyklé, že starší lidé trpí chronickou bolestí. Mechanická bolest může být způsobena také nesprávným seřízením, deformitou nebo například osteoartrózou.
Dalším typem příčiny bolestí kloubů je zánětlivý původ, kdy se některé klouby, například šlachy, mohou zanítit. Mezi zánětlivé bolesti kloubů patří artritida a revmatoidní artritida. Klouby mohou postihnout také infekce, pokud se viry a bakterie usadí v jednom nebo více kloubech a způsobí zde infekční bolest. K silným bolestem vede často také dna. Tento stav se nazývá „záchvat dny“ a může se opakovat.
Kdy vyhledat lékaře
Přestože bolest kloubů někdy spontánně ustoupí, v některých případech může být nutná léčba. Zde jsou příznaky, které by vás měly co nejdříve přimět k návštěvě lékaře – patří k nim otok, teplo nebo zarudnutí jednoho nebo více kloubů, kožní léze, pupínky nebo neobvyklá místa. Dále také vředy v ústech, nose nebo na genitáliích, dušnost nebo kašel s bolestí na hrudi, bolesti žaludku, horečka, pocení a úbytek hmotnosti nebo zarudnutí či bolest očí.
Obklad z listů zelí pro zmírnění bolesti
Matka příroda nám naštěstí poskytla přírodní prostředky na zmírnění bolesti kloubů. Věděli jste, že některé potraviny mají protizánětlivé účinky? Jedním z těchto cenných spojenců zdraví je zelí, brukvovitá zelenina, která se vyskytuje v mnoha různých odrůdách.
Jak připravit zelný obklad
Začněte tím, že si přichystáte následující:
- listy zelí,
- sterilní obklad,
- pečicí papír,
- proužek sterilní gázy.
Když máte všechny potřebné věci, nejprve odstraňte vrchní vrstvu zelných listů a opláchněte je. Poté listy zelí osušte a vymačkejte z nich šťávu pomocí válečku. Zelné listy vložte na 15 minut do trouby při teplotě 180 °C, poté je vyjměte a přikryjte pečicím papírem. Po vychladnutí přikryjte bolestivé klouby listy zelí a zajistěte lék sterilním obvazem. Nechte zelí hodinu přikryté a poté ho vyjměte. Pro dosažení nejlepších výsledků tento postup opakujte 2 až 3krát denně.
Listy brukvovité zeleniny, oblíbené u lékařů tradiční medicíny, se považují za účinný prostředek proti bolesti kloubů. Zelí, bohaté na vitamín C, draslík, fosfor a vitamín B3, má pro tělo mnoho pozitivních účinků. V randomizované studii vědci zjistili, že u pacientů s osteoartrózou kolene se stav po zábalu z listů zelí zlepšil. Jiná vědecká studie prokázala, že obklad ze zelí účinně zmírňuje zánět způsobený poraněním kolena. Zdá se tedy, že zelný zábal skutečně působí jako přírodní lék proti bolesti kloubů.
Zdroj: PubMed, Healthline