Až se příště budete cítit „pod psa“ kvůli nepříznivému počasí nebo chřipkovým epidemiím, místo polykání prášků si připravte jednoduchý česnekový sirup.
Přestože je v dnešní době velmi oblíbené na všechny neduhy polykat pilulky, už naše babičky měly v záloze na každou nemoc plný špajz přírodního arzenálu. Věděly totiž, že s nepříjemnými nemocemi dokážou zatočit i bez neustálých návštěv lékaře. To, že je česnek všelék, potvrzují i lékařské studie. Potvrdil to například Rodrigo Arreola se svým týmem ve studii imunomodulačních a protizánětlivých účinků česnekových sloučenin.
Protizánětlivé účinky česneku
Česnek byl v léčbě různých onemocnění používán po staletí. Teprve nedávno se ale jeho účinky potvrdily ve vědeckých studiích. Česnek totiž stimuluje některé buňky, jako jsou třeba makrofágy, lymfocyty, NK (tzv. přirozené zabíječské) buňky, dendritické buňky a eozinofily. Má taky příznivý vliv na imunitní systém člověka. Může přispět k prevenci onemocnění, jako je například obezita, metabolický syndrom, kardiovaskulární poruchy, žaludeční vředy, a dokonce i rakovina.
Standardní léky se sice těší velké oblibě, ale pro časté nežádoucí účinky je užívání bylinných přípravků stále oblíbenější jak v řadách široké veřejnosti, tak ve vědeckých kruzích. Česnek, což je rostlinný lék s imodulační aktivitou, dokáže měnit imunitní funkci prostřednictvím dynamické regulace molekul, jako jsou cytokiny a chemokiny. Kromě příznivého vlivu na imunitní systém má také antiparazitické, antibakteriální a antikarcinogenní účinky. Kromě jeho využití jako koření je možné z něj připravit také velmi účinný sirup.
Příprava sirupu
Na přípravu česnekového sirupu pro posílení imunitního systému budete potřebovat:
- půl sklenice vody,
- půl sklenice přírodního medu,
- čtvrt sklenice jablečného octa,
- 6 stroužků česneku.
Vodu smíchejte s medem a čtvrtkou sklenice jablečného octa. Česnek prolisujte a vmíchejte do už připravené směsi. Vše přelijte do uzavíratelné misky či zavařovací sklenice pro snadnou manipulaci. Sirup skladujte buď v chladné spíži nebo například v lednici. Užívejte ho v obdobích chřipkových epidemií nebo v době, kdy víte, že jste náchylnější na nemoci. K posílení imunity stačí užívat 5 kapek sirupu denně. Pokud už nemocní jste nebo se z nemoci doléčujete, užívejte lžičku sirupu každé dvě hodiny pro snazší uzdravení a kratší rekonvalescenci.
Jak tento sirup funguje?
Příznivé účinky česneku na lidský organismus jsme si již popsali výše. Jablečný sirup má navíc také antibakteriální a antivirové účinky a posiluje organismus. Med je velmi silný antioxidant, který je navíc bohatý na vitamíny a minerály. Ulevuje také od bolesti v krku a zklidňuje kašel. Smícháním těchto tří ingrediencí tak získáte kombo, na něž bude každé nachlazení nebo kašel krátké. Sirup můžete pro snadnější užívání přidat například do čaje s medem.
Zdroj: NCBI, Healthline