Přestože výskyt rakoviny žaludku v posledních dvou desetiletích výrazně poklesl, stále je jednou z nejrozšířenějších rakovin na světě.
V České republice je tato nemoc diagnostikována asi u patnácti pacientů na každých sto tisíc obyvatel a je zjištěno, že se častěji vyskytuje u mužského pohlaví. Většinou se tato nemoc projeví ve věku nad 70 let. V posledních letech výskyt rakoviny žaludku celosvětově mírně klesá. Nejběžnějším typem je adenokarcinom, což je rakovina žaludku, jež začíná ve sliznici žaludku. Existují i další typy, které začínají ve středních nebo vnějších částech žaludku, ale jsou ještě vzácnější, říká lékařka Christina Chun.
Příčiny rakoviny žaludku
Ačkoli skutečná příčina rakoviny žaludku není dosud známa, je s ní spojena řada faktorů, zejména strava a životní styl. Například strava bohatá na uzená nebo slaná jídla a zpracované maso a nízký obsah zeleniny je rizikovým faktorem pro rakovinu žaludku. Totéž platí pro konzumaci alkoholu a kouření. K rozvoji rakoviny žaludku přispívá i Helicobacter pylori, což je mikroorganismus, který infikuje žaludeční sliznici.
Některé nerakovinové stavy žaludku, jako jsou vředy nebo přerůstání buněk vnitřní výstelky, mohou rakovině žaludku předcházet. Konečně některá dědičná onemocnění mohou u některých lidí zvýšit pravděpodobnost jejího vzniku. Často však neexistuje jasný rizikový faktor, což znamená, že se rakovina žaludku může objevit i při absenci některého z těchto faktorů.
Příznaky rakoviny žaludku
Rakovina žaludku bohužel nemusí v raných stádiích způsobovat žádné příznaky. Nejčastějšími symptomy rakoviny žaludku jsou časné nasycení (pocit plnosti, tj. že jste sytí při obědě), mírná bolest břicha a únava. Tyto příznaky jsou však běžné a jsou podobné jiným, méně závažným stavů. Mohou tedy sice na rakovinu poukazovat, ale také nemusí znamenat nic závažného.
Některé příznaky jsou však silnějšími známkami rakoviny žaludku. Patří k nim nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, silná bolest břicha, nevolnost z pohybu, ztráta chuti k jídlu, zvracení s krví, tmavá (téměř černá) a lepkavá stolice, potíže nebo bolest při polykání. Pokud se u vás po dobu delší než dva týdny objevují některé z následujících příznaků, měli byste neprodleně navštívit gastroenterologa.
Diagnostika rakoviny žaludku
Když půjdete ke gastroenterologovi, zeptá se vás na váš zdravotní stav, provede důkladné vyšetření a požádá vás o odběr krve a stolice. Tyto vzorky poskytnou vašemu lékaři mnoho důležitých podrobností a budou vodítkem pro vaše klinické rozhodnutí. Váš lékař může nařídit zobrazovací testy, které zahrnují počítačovou tomografii, PET skeny (pozitronová emisní tomografie), magnetickou rezonanci či endoskopii.
Endoskopie s biopsií
Endoskopie je nejpřesnějším vyšetřením gastrointestinálních onemocnění, zejména těch ve vnitřní výstelce žaludku a tenkého střeva. Toto vyšetření vede k časnému odhalení rakoviny a snáze se pak léčí. Endoskop je tenká osvětlená trubice s malou kamerou na jejím konci. Lékař si s její pomocí na obrazovce prohlédne postižené orgány. Po diagnóze můžete podstoupit další endoskopii k určení rozsahu rakoviny. To pomůže lékaři rozhodnout, která léčba a následná opatření jsou vhodná.
Endoskopický ultrazvuk
Tento test kombinuje endoskop s ultrazvukem, zobrazovacím detektorem, který produkuje zvukové vlny a poskytuje podrobné snímky a informace o vašem trávicím systému. Pro lékaře je zvláště užitečné vidět kromě vnitřní výstelky také střední a vnější vrstvu žaludku. Tento test pomáhá lékaři vidět hloubku nádoru a zda se rozšířil (pokud metastázoval).
Léčba rakoviny žaludku
Pokročilé endoskopické techniky vedou k včasnému odhalení rakoviny žaludku, což znamená, že rakovina žaludku se snáze léčí. Nejúčinnější metodou léčby pacientů s časným karcinomem žaludku je resekce, to znamená endoskopický nebo chirurgický zákrok k odstranění rakoviny. Přesný typ operace, kterou podstoupíte, bude záviset na stadiu rakoviny a na tom, kde přesně se nachází. Váš lékař může odstranit pouze část rakoviny nebo celý žaludek.
Zdroj: Healthline