Pokud vás trápí opar, nemusíte trpět bolestmi celé dny. Zbavte se ho doslova bleskově díky šikovným tipům a trikům.
Opar je způsobován virem, který se ukrývá v našem těle a jen čeká na příležitost, aby na nás zaútočil. Pokud však víte, jak s jeho nepříjemnými projevy zatočit, už nikdy se nebudete muset potýkat s bolestivě oteklými rty a infekčními puchýři. Způsobů je celá řada, stačí si jen vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat, říká lékař Owen Kramer.
Meduňka to s opary umí
Meduňka lékařská (Melissa officinalis) v podobě koncentrované masti nebo esenciálního oleje se také počítá mezi velmi účinné bojovníky proti oparům. Je známá především pro své léčivé a samozřejmě také dezinfekční vlastnosti. Pokud máte doma například lojový balzám s jejím obsahem, použijte ho. Posléze ho však raději vyhoďte, aby se nestal zdrojem další infekce.
Česnek je známý antimikrobiálními účinky
Jestliže zjistíte, že vám na rtech začíná „pučet“ opar, pak vsaďte na česnek kuchyňský (Allium sativum). Někdy se mu říká také česnek setý a ceníme si ho především díky tomu, že obsahuje mnohé cenné vitamíny ( jde zejména o vitamíny A, B6, B1 a C). Ovšem nechybí v něm ani selen, vápník a jód. Flavonoidy a steroidní a triterpenové saponiny mu pak dodávají dezinfekční účinek. Stačí stroužkem potřít rty a opar se odporoučí.
Proti oparům bojujte vitamínem E
Ovšem vsadit můžete i na pomocníka z lékárny. Vitamín E je dnes k dostání v tabletách, které stačí jednoduše polknout, avšak stejně snadno ho lze aplikovat v podobě masti přímo na postiženou pokožku. Jeho účinek dokážou podpořit i některé bylinky, jako je například levandule (Lavandula), tymián alias mateřídouška (Thymus), pelyněk lékařský (Artemisia) nebo šalvěj (Salvia).
Všeobecně se pak proti oparům uplatní i rozmarýn (Rosmarinus), meduňka lékařská (Melissa officinalis), máta všeho druhu (Mentha) apod. A pokud patříte mezi fanoušky esenciálních olejů, pak kromě toho tea tree nebo citrusového vsaďte i na oregano čili dobromysl (Origanum) nebo na olej z muškátu (Pelargonium).
Citron a vitamín C
Pokud se na vás chystá opar, dopřejte si citrusy (nebo v nouzi vitamín C v tabletách). Vitamín C totiž působí jako skvělý antioxidant, který si dokáže poradit s množstvím nebezpečných volných radikálů, čímž jen tak mimochodem potlačuje také viry. Citrusy můžete konzumovat i přikládat na inkriminované místo.
Na opary použijte lékořici
Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) z čeledi bobovitých je rovněž perfektním bojovníkem proti oparům. Obsahuje totiž kyselinu glycyrrhizinovou, která bývá považována za velmi účinné antivirotikum. Jedním dechem také pomáhá potlačovat bolest – stačí ji aplikovat na postižené místo několikrát denně. Velmi podobě působí také heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita), který bývá k dostání o něco snáze.
Pomůže i esenciální olej
Pokud máte doma olej z čajovníku australského (tea tree oil), pak také máte téměř vyhráno. Má totiž podobné účinky jako již zmíněný česnek – dezinfikuje a potlačuje růst nebezpečných virů a bakterií. Nenechte se odradit tím, že při používáni trochu štípe, jeho účinek za trochu toho nepohodlí rozhodně stojí.
Aloe pravá také pomůže
Na opar je skvělá také aloe pravá (Aloe vera) nebo její příbuzná aloe stromovitá (Aloe arborescens). Oba druhy v sobě totiž obsahují více než 200 různých účinných látek. Jde o vitamíny A, C, E a B1, B2, B3, B6 – ty všechny napomáhají regeneraci pokožky. Další látky pak potlačují i nepříjemné viry, které opar způsobují.
Třapatka stimuluje imunitní systém
A ve vaší domácí lékárně by neměla chybět ani třapatka (třapatkovka) alias echinacea (Echinacea purpurea). Skvěle totiž zvládne povzbuzovat imunitní systém, což se v boji proti nejrůznějším infekcím hodí – a opar v tomto směru rozhodně není výjimkou. Podobně jako třapatka působí také levandule, šalvěj, rozmarýn či oblíbený tymián.
Zdroj: Healthline