Anestezie je pro některé lékařské úkony nezbytná. Existuje několik typů, ovšem všechny mají jeden cíl – snížit nebo úplně odstranit bolest.
Anestezie může být celková, lokální nebo lokoregionální. Jde o postup, který má odstranit veškeré vjemy, a usnadnit tak provedení lékařské operace, jež by jinak byla pro člověka bolestivá. Zatímco lokální anestezie se aplikuje pouze na jednu oblast těla a pacient zůstává při vědomí, celková anestezie uspí mozek, a člověk tak není při zásahu do těla vůbec při vědomí, říká lékařka Debra Sullivan.
Má to svá rizika
Celková anestezie se provádí tak, že vám zdravotnický personál aplikuje do krve anestetický přípravek a mozek pak necítí bolest. Mozek musí hluboce spát, aby nereagoval na signály z nervových zakončení. A jak se anestezie provádí? Lékař nejprve podá pacientovi infuzi, aby mu dodal hodně kyslíku. Pak jsou injikována hypnotika, analgetika a někdy také další léčiva, která vyvolají svalovou relaxaci.
Pacient následně ztratí vědomí a musí být na umělé plicní ventilaci. Mozek je totiž tak ospalý, že nedokáže ovládat ani proces dýchání. Po operaci musí zdravotnický personál ještě pečlivě kontrolovat stav pacienta na speciálním dospávacím pokoji. Anestezie může být pochopitelně nebezpečná. Při celkové anestezii je největším rizikem alergie, která způsobí fatální anafylaktický šok.
Další možné komplikace
Kromě anafylaktického šoku se mohou dostavit také respirační komplikace způsobené umělou ventilací nebo mechanické komplikace, které souvisí s intubací. Lokální anestezie je mnohem méně nebezpečná. Praktikuje se například u zubaře nebo na kožním. Anestetika přitom zasáhnou jen určitou oblast. Komplikace jsou v tomto případě vzácné. Občas se však objeví neurologické nebo srdeční poruchy.
Lokoregionální anestezie spočívá v injekčním podání anestetika k uspání sedmi nebo osmi nervů. Vjemy se potlačí jen v jedné části těla. Je tedy podobná té lokální a není spojená se ztrátou vědomí. Dvě hlavní komplikace této anestezie mohou být neurologické nebo srdeční poruchy. Může bohužel dojít také k poškození nervových zakončení, pokud lékař špatně píchne danou injekci.
Zdroj: MedicalNewsToday