Naše tělo je tvořené z 60 % vodou. Jde o látku, která hydratuje buňky a také transportuje kyslík pro výživu orgánů. Voda je tak pro nás nezbytná.
Mnoho lidí má potíže s dodržováním správného pitného režimu. Často se spekuluje o tom, kolik tekutin by vlastně člověk měl za den přijmout. Obecně se říká, že by každý měl vypít asi 1,5 až 2 litry vody denně. Existuje však mnohem přesnější metoda, díky níž zjistíte, kolik byste toho měli opravdu za den vypít. Pitný režim je důležitý, aby tělo zůstalo neustále hydratované a v pořádku, říká lékař Kris Gunnars.
Kolik vody bychom měli vypít
Podle nutriční specialistky Helene Baribeau se spotřeba tekutin liší nejen podle váhy člověka, ale také podle věku. Jak tedy spočítat správné množství? Pokud je vám méně než šedesát let, pak byste měli vynásobit svoji hmotnost v kilogramech 30 mililitry. Jestliže jste starší šedesáti let, pak toto číslo vynásobte 25 mililitry. Zkusme to na příkladu.
Pokud je vám 30 let a vážíte 70 kilogramů, měli byste vypít 2,1 litru vody denně. Myslete však na to, že nejde pouze o pití čisté vody. Do pitného režimu se samozřejmě započítávají také tekutiny obsažené v jiných nápojích a také v jídle. Dost velký podíl vody má většina ovoce a zeleniny. Také polévky se do pitného režimu pochopitelně započítávají, stejně jako mléko.
Voda má mnoho výhod
Pro naše tělo je pochopitelně nejlepší, pokud budeme pít čistou vodu. Odborníci se shodují, že voda je mimo jiné velmi důležitá v procesu hubnutí. Pití většího množství vody totiž pomáhá snižovat tělesnou hmotnost a bojovat proti hromadění tuku. Vodou lze také předcházet zácpě, umožňuje totiž urychlit střevní průchod. A bojuje rovněž proti nadýmání a poruchám trávení.
Voda se navíc podle odborníků podílí také na termoregulaci těla. Když je horko, pocení způsobuje ztrátu vody, a to vede k ochlazení těla. Voda také podporuje fyzickou výkonnost. Po cvičení je vždy nutné vodu doplnit. Pitím při fyzické aktivitě se pravděpodobně zlepší váš fyzický výkon a také se prodlouží doba námahy.
Vodou proti nemocem
Podle vědeckého experimentu voda napomáhá také recidivě ledvinových kamenů. Pokud budete pít více vody a snížíte potraviny bohaté na oxalát a vápník, máte vyhráno. Voda se podílí na mnoha funkcích těla. Kromě toho je prý i pomocníkem v boji proti různým onemocnění. Předchází nemocem, jako je urolitiáza, zácpa, astma, vysoká hladina cukru v krvi a hypertenze.
Voda působí na každou část našeho těla – hydratace může také zlepšit naši koncentraci. Vědci tvrdí, že zlepšuje i paměť a kognitivní výkon. Jistě jste si všimli, že pokud máte žízeň, cítíte se více unavení, avšak po doplnění tekutin se vaše energie zvýší. Nedostatek vody může vyvolat i změnu nálady.
Zdroj: Healthline