Pro zdraví našich jater je třeba něco udělat. V prvé řadě je nutné eliminovat příčiny jejich poškození a také přidat do stravy některé byliny pro jejich regeneraci.
Játra jsou největším orgánem v těle a nejvíce jim škodí nadměrná konzumace alkoholu, špatná strava, nerozumné užívání některých léků proti bolesti a tisíce toxinů v životním prostředí. Vzhledem k tomu, že správná funkce jater je pro naše zdraví nezbytná, měli bychom se o tento orgán dobře starat, říká lékařka Amy Richter.
Důležitá úloha jater
Úloha jater je nesmírně důležitá. Jejich úkolem je filtrovat toxiny z krve a přeměňovat zbytkový produkt metabolických funkcí na močovinu, která je následně vylučována močí. Odstraňují také žluč, jež pomáhá trávit sacharidy a tuky. Kromě toho také syntetizují glutathion, vysoce silný antioxidant, jenž recykluje další používané antioxidanty a udržuje rovnováhu krevního cukru. Mimo jiné se také podílí na produkci červených krvinek.
Následky špatné funkce jater
V důsledku špatné funkce jater se může objevit cukrovka nebo hepatitida. Akutní jaterní dysfunkce může zahrnovat hepatitidu A, B i C, z nichž všechny jsou považovány za virový infekční zánět, který se může přenášet mezilidským kontaktem, krví nebo pohlavním stykem. Zejména je-li řeč o hepatitidě C, ne všichni souhlasí s jejím virovým původem, ale všichni se přiklánějí k tomu, že kořenem problému je zánět.
Jaterní cirhóza vzniká většinou v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, ale i nealkoholické ztučnění jater je v poslední době na vzestupu. Kromě toho, že se budeme vyhýbat všem možným příčinám poškození jater, existují i případy, kdy lze játra udržet zdravá pomocí léčivých rostlin, jež umocňují schopnost buněk regenerovat se.
Pampeliška v kombinaci s bodlákem
Pampeliška je léčivá rostlina, která se často používá v kombinaci s bodlákem a užívá se prostřednictvím tobolek. Je skvělým zdrojem vitamínů, obsahuje zinek, draslík a železo. Co se týká jejího přínosu pro naše játra, pampeliška stimuluje produkci žluči a její oběh mezi žlučníkem a játry. Užívat ji můžete i ve formě čaje nebo extraktu.
Artyčok zvyšuje produkci žluči
Tato rostlina zvyšuje produkci a oběh žluči. Pomáhá také předcházet žlučovým kamenům a dokáže zmírnit příznaky žloutenky. Její sušené listy se používají do různých tinktur, samotné nebo i v kombinaci se sušenými poupaty.
Kořen lopuchu k přípravě čajů
Kořen lopuchu je prostředek často používaný k čištění krve. Zároveň stimuluje oběh žluči a napomáhá oslabeným játrům prostřednictvím čištění krve a regenerace postižených buněk. Lze ho použít jako extrakt, kořeny se musí dobře hydratovat a poté nechat ve vodě, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Koupit ho můžete i ve formě čaje.
Kurkuma s jejími protizánětlivými vlastnostmi
Vzhledem k tomu, že onemocnění jater může být také zánětlivé, může být kurkuma přidána na seznam léčiv pro jejich zotavení. Můžete ji užívat ve formě kapslí, ovšem pro optimální vstřebávání byste si měli pořídit i ty, které obsahují piperin, účinnou látku v černém pepři, jež pomáhá s absorpcí živin ze stravy.
Zdroj: Healthline