Laryngofaryngeální reflux aneb když se kyselý obsah žaludku vrací zpět do krku a způsobuje některé nepříjemné příznaky.
Laryngofaryngeální reflux – krkolomný název, který označuje tak trochu jiné pálení žáhy. Jedná se o stav, při němž se kyselina produkovaná v žaludku vrací zpět do jícnu a dostává se až do krku. Kyselý obsah žaludku, který zatéká do oblasti hltanu a hrtanu, poškozuje citlivou výstelku dýchacích cest. To je zásadní rozdíl od známého ezofageálního refluxu, jenž poškozuje pouze vnitřní stěnu jícnu, říká lékařka Alana Biggers. Jaké jsou příznaky tohoto zdravotního stavu a jak se proti němu bránit?
Příčiny laryngofaryngeálního refluxu
Laryngofaryngeální reflux se může vyskytnout u kohokoli, ale ohroženější skupinou jsou především ti, kdo nosí těsné oblečení, trpí nadváhou nebo jsou vystaveni nadměrnému stresu. K refluxu pak dochází tehdy, kdy se svěrač ovládající otvor mezi jícnem a žaludkem zcela neuzavře, a kyselý obsah žaludku tak cestuje zpět nahoru do jícnu. Tento zpětný pohyb se nazývá právě reflux.
Příznaky, kterým věnovat pozornost
Příznaky laryngofaryngeálního refluxu cítíte hlavně v krku a zahrnují následující stavy:
- bolest v krku,
- mírný chrapot,
- pocit uvízlého knedlíku v krku,
- potřeba kašlat
- obtížné polykání,
- zarudlý, oteklý nebo podrážděný hrtan.
Kromě uvedených symptomů se mohou vyskytnout i další problémy, jež bychom v tomto případě příliš nečekali. Například výtok ze středního ucha, chronický zánět nosních dutin nebo porušení zubní skloviny.
Léčba souvisí se životním stylem
Většina případů laryngofaryngeálního refluxu nevyžaduje lékařskou péči, lze je zvládnout změnami životního stylu. Je potřeba dodržovat stravu s nízkou hladinou kyselin a také nízkým obsahem tuku. Je dobré jíst častěji po menších porcích. Měli byste také nejpozději jíst minimálně 2 hodiny před spaním. Pokud vás trápí nadváha nebo obezita, je rozhodně žádoucí shodit přebytečná kila. Vyhněte se také nadměrné konzumaci alkoholu, kofeinu i kouření.
U závažnějších případů může lékař doporučit operaci. Neléčený laryngofaryngeální reflux pak může mít za následek bolest v krku, chronický kašel, otoky hlasivek, vřídky na hlasivkách, zhoršení astmatu nebo bronchitidu. Pokud vás tedy trápí některé z výše uvedených příznaků, neváhejte kontaktovat svého lékaře a udělejte některé zásadní změny ve svém životním stylu.
Zdroj: Healthline