Vitamín D je ve skutečnosti seco-steroid, který je nezbytně důležitý pro normální fungování lidského těla. Nejčastěji je označován jako hormon. Zjistěte, proč je tak důležitý.
Vitamín D se vytváří v kůži vystavené slunečnímu záření, nebo se získává z jídla či doplňků stravy. Nedostatek vitamínu D je u Čechů častým problémem. Odhaduje se, že postihuje až 80 % dospělých a dětí. Navzdory mnoha osvětovým kampaním si stále nejsme vědomi důležité role vitamínu D. Signály o jeho nedostatku, které naše tělo vysílá, ignorujeme. Vědci však objevili příznak nedostatku vitamínu D, který se dá ignorovat jen těžko – bolest zad. Více se tomuto tématu věnuje lékařka Lisa Hodgson.
Proč je vitamín D tak důležitý
Vitamín D má v našem těle spoustu důležitých funkcí, a proto jeho nedostatek může negativně ovlivnit fungování celého našeho těla, ale je schopen pěkně zamávat také s psychikou. Hlavní funkce tohoto hormonu jsou:
- působí protizánětlivě a protivirově,
- napomáhá správnému fungování hormonálního systému,
- přispívá k ochraně kardiovaskulárního systému,
- reguluje hladinu vápníku a fosfátů v krvi,
- působí preventivně proti vzniku těhotenské cukrovky a preeklampsie,
- reguluje procesy nervového systému,
- napomáhá prevenci vzniku vysokého tlaku,
- snižuje buněčný růst, který podporuje vznik rakoviny,
- reguluje a řídí geny,
- má obrovský vliv na plodnost,
- přispívá ke zlepšení nálady.
Příčiny nedostatku vitamínu D
Tělo produkuje vitamín D, když je kůže vystavena slunečnímu záření. Proto lidé, kteří žijí v blízkosti rovníku, kde je slunce nejhojnější, málokdy pociťují jeho nedostatek. Čím dále od rovníku, tím méně slunečního svitu. Organismy lidí, kteří zde žijí, nejsou schopny produkovat dostatek vitamínu D. Aby byly uspokojeny potřeby organismu, měl by je každý z nás doplňovat. Protože však příznaky nedostatku nejsou příliš obtěžující, málokdo si vzpomene na jeho užívání.
Příznaky nedostatku vitamínu D
Vitamín D ovlivňuje stav kostí, mimo jiné tím, že zlepšuje vstřebávání vápníku. Proto při nedostatku vitamínu D v těle můžeme začít trpět bolestmi kostí, zejména dolní části zad. To potvrdili i výzkumníci z amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb. Provedli studii s cílem zjistit souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a bolestmi zad. Výsledky potvrdily, že oba faktory byly přítomny u všech pacientů.
Pacienti s nedostatkem vitamínu D si více než dvakrát častěji stěžovali na bolesti nohou, kloubů a žeber než pacienti s normální hladinou tohoto vitamínu v krvi. Bolest kostí však není jediným příznakem. Při nedostatku vitamínu D se u pacientů projevuje zhoršená nálada, neustálá únava, horší hojení ran, častější chřipka a vypadávání vlasů.
Nedostatek vitamínu D trápí také děti, kterým může způsobovat malformace známé jako rachitida (křivice). Nedostatek vitamínu D se velmi často projevuje u starších lidí, kdy zapříčiňuje osteoporózu, úbytek svalové síly a hmoty, nižší fyzickou aktivitu a častější pády. Nové studie pak v důsledku nedostatku vitamínu D rovněž poukazují na zvýšený výskyt autoimunitních, onkologických, kardiovaskulárních a dalších civilizačních onemocnění (např. diabetu).
Zdroje vitamínu D
Abyste se vyhnuli příznakům, které ztěžují normální fungování, je vhodné kromě doplňků stravy obohatit jídelníček o produkty, které obsahují velké množství vitamínu D. Najdete ho v tučných rybách (treska, losos, sleď, makrela, sardinky), játrech, pomerančové šťávě, žlutém sýru a vaječném žloutku. Samozřejmě je vhodné sáhnout také po potravinových doplňcích, které vitamín D obsahují, a budete mít jistotu, že jste tělu dali to, co potřebuje.
Zdroj: Healthline