Počet návštěv na toaletě kvůli potřebě se vymočit odráží váš zdravotní stav. Začněte si proto počítat, kolikrát za den se na toto místo vydáte, a zjistíte výsledky, jež vás možná překvapí.
Mnoho lidí by ani nenapadlo, že by si měli počítat, kolikrát denně si dojdou na malou. Tento počet však může poukazovat na to, jak jste na tom se zdravím. Nikde není uvedeno, kolikrát denně byste měli jít močit, ale obvykle to bývá 6× nebo 8×. Zkuste se alespoň jeden den zaměřit na to, kolikrát jdete na záchod, a podívejte se, zda máte vše v pořádku, radí lékařka Judith Marcin.
Na moč má vliv mnoho faktorů
Jakmile se zaměříte na to, kolikrát denně se jdete vymočit, nesmíte zapomínat, že četnost močení je ovlivněna vaším zdravotním stavem, hydratací a také tím, jak moc jste zavodnění. V momentě, kdy denně vypijete větší množství vody, budete chodit pravděpodobně mnohem více na toaletu.
Dále si také všimněte toho, že existují nápoje i potraviny, jež dráždí močový měchýř, a kvůli tomu budete chodit na toaletu ještě častěji, než je obvyklé. Mezi dráždivé potraviny a nápoje patří káva, alkohol, jakékoliv druhy čajů a kyselé a ostré potraviny. Zkuste se jim tedy pro jeden den vyhnout a počítejte počet návštěv na toaletě.
Pokud máte problémy s močovým měchýřem
Občas se stává, že můžete mít problémy s močovým měchýřem. To bývá způsobeno nejčastěji prochladnutím nebo začínající infekcí močového měchýře. V takovém případě se objevuje nutkání na močení, pocit naléhavosti a potíže s udržením moči, což bývá velice nepříjemné. Abyste mohli vyléčit svůj močový měchýř, zaměřte se na to, jak se o sebe staráte, a také na to, jaké množství tekutin denně vypijete.
Váš močový měchýř může dráždit několik faktorů, které děláte každý den, ale považujete tyto činnosti za běžné. Mezi nimi je například větší příjem tekutin (více než 2 litry denně). U takových jedinců bývá obvyklé, že na záchod musí i více než 11×. V některých případech může být časté močení způsobeno hyperaktivním močovým měchýřem, inkontinencí, zánětem nebo problémy s močovou trubicí.
Problémy řešte s odborníky
Jestliže chodíte na záchod častěji, než je obvyklé, ale nemáte problémy s udržením moči nebo jiné zdravotní potíže, pravděpodobně pouze pijete hodně tekutin, což nemusí být problém. Jakmile byste ale pociťovali, že vás časté močení v životě jakkoliv omezuje nebo trápí, můžete si kdykoliv zajít za praktickým lékařem, který s vámi váš zdravotní stav probere a pomůže vám.
V případě, že byste rádi omezili počet návštěv na toaletě, držte se několika rad. Mezi ty patří omezení kávy, čaje, citrusových plodů a alkoholu. Pokud máte dojem, že máte nutkání jít na toaletu, ale přitom se vymočíte jen trochu, možná se jedná jen o psychiku. Před tím, než se vydáte na záchod, se zkuste několikrát zhluboka nadechnout a vydechnout. Zjistěte si, jaké cviky můžete dělat na posílení pánevního dna, a začněte je praktikovat.
Pravdivé informace o močovém měchýři
Některá fakta o lidském těle jsou velice fascinující a mezi ně patří i například to, že lidský močový měchýř pojme 250 až 300 ml moči. Člověk za den vymočí 1 nebo 2 litry moči. V případě, že zadržujete moč, se nejedná o nic špatného pro vaše tělo, ale nesmíte pociťovat bolest. Dávejte si však pozor na to, že příliš časté zadržování moči může způsobit zánět močového měchýře.
Obvykle má moč žlutou barvu, ale může se objevit i jiné zbarvení, jako je například neonová žlutá. Ta bývá způsobena větším množstvím vitamínu B v těle. Moč by však neměla mít příliš tmavou barvu. Pokud si všimnete, že vaše moč je zbarvena jinak, nepanikařte, možná jste pouze snědli potravinu, která dokáže tuto tekutinu obarvit. Než se vydáte do postele, pokuste se omezit příjem tekutin, abyste v noci nemuseli zbytečně vstávat na toaletu a vaše ledviny si mohly také odpočinout.
Zdroj: Healthline, Healthline