Zarostlý nehet není třeba hned nechat strhnout. Tento nepříjemný problém si můžete vyřešit i v pohodlí svého domova.
Zarostlý nehet na noze neboli onychokryptóza je nepříjemný a především bolestivý problém. Může se vyskytnout v jakémkoli věku a je charakterizován prorůstáním části nehtu pod okolní kůži. V některých případech je léčba zarostlého nehtu na noze nevyhnutelná, v jiných případech ji lze řešit přirozenou cestou, říká lékař William Morrison.
Proč nehty na nohou zarůstají
Zarostlý nebo zarůstající nehet se objevuje nejčastěji na palci u nohy, ale může vzniknout i na jiných prstech. Projevuje se bolestivostí, začervenáním a otokem kolem nehtu. Pokud se problém neřeší, nehet může způsobit v měkké tkáni ránu, přidá se infekce a vyvolá hnisavý zánět. Ten může nakonec přejít až do chronické podoby s hypertrofií, tedy zvětšením nehtového lůžka a nehtu.
Příčin tohoto nepříjemného jevu je několik. Může to být deformace nehtu (drápovitý nehet), ztluštění nehtu, příliš krátké stříhání nehtů či nošení příliš úzkých bot, které drtí nehet. Dále může zarůstání nehtů způsobovat například užívání léků na akné obsahujících isotretinoin. Lidé s cukrovkou nebo jiným onemocněním, které způsobuje špatný krevní oběh, mají větší pravděpodobnost vzniku zarostlého nehtu.
Jaké jsou příznaky zarostlého nehtu
První fáze se projevuje mírným otokem a bolestí při tlaku. V této fázi se u pacienta může objevit erytém nebo edém. Středně těžká fáze je charakterizována zvýšeným otokem, infekcí a ulcerací. Těžká fáze je přirozeně nejtěžší. U pacienta dochází k chronickému zánětu a hypertrofii laterálních výčnělků. Ve většině případů jsou však velmi častými příznaky bolest, zarudnutí, infekce a otok kolem prstu.
Pokud není zarostlý nehet včas ošetřen, může vést k závažným infekcím, zejména v kostech. V některých případech je pacient nucen podstoupit chirurgický zákrok k vyřešení problému, ale v méně pokročilých stadiích mohou být účinné přírodní prostředky. Zde je několik přírodních řešení, jak se zbavit zarostlých nehtů.
1. Pravidelně si myjte nohy
Chcete-li infikované místo vyčistit a odstranit přítomné bakterie, namočte si nohy 2–3krát denně do teplé mýdlové vody. Nejlepší je používat kastilské mýdlo, protože obsahuje přírodní složky. Můžete také přidat epsomskou sůl pro změkčení pokožky a nehtů.
2. Udělejte si koupel nohou s jablečným octem
Jedná se o jeden z nejúčinnějších tipů, jak se zbavit zarostlých nehtů. Nalijte ½ šálku jablečného octa do umyvadla s teplou vodou a namočte si nohy na několik minut. Tuto směs můžete aplikovat i přímo na postižené místo. To pomůže zabránit infekci.
3. Vložte pod nehet vatu
Po umytí nohou zvedněte zarostlý roh nehtu pomocí dentální nitě a mírně ho oddělte od kůže. Pak vezměte trochu vaty a vložte ji mezi kůži a nehet. Abyste se vyhnuli pocitu pálení, zvolte nit bez fluoridu. Tato metoda může být trochu bolestivá nebo nepříjemná, ale je velmi účinná. Nezapomeňte postup opakovat a měnit vatu každý den. Při každém koupání nohou se také snažte vatu zatlačit dovnitř. Někdy je k tomu potřeba malou část nehtu odříznout.
Jak se nehet stříhá
Obvykle se to dělá po koupeli nohou, aby byly kůže a nehty dostatečně měkké. Jemně zatlačte zduřelou kůži dozadu a pak nehet odřízněte od okrajů, nikoliv od středu. Vložte vatu mezi kůži a nehet, abyste zabránili jeho zpětnému zapadnutí, a použijte následující lék na zmírnění bolesti a infekce. K jeho výrobě budete potřebovat následující suroviny:
- 50 g kokosového oleje,
- 60 ml gelu z aloe vera,
- 1 kapku esenciálního oleje z oregana,
- 5 kapek čajovníkového oleje,
- 2 kapky esenciálního oleje z máty peprné,
- 5 kapek eukalyptového esenciálního oleje.
Smíchejte všechny složky a přípravek naneste na omyté postižené místo a nechte zaschnout na vzduchu. Palec u nohy můžete také překrýt obvazem. Připravenou směs skladujte ve vzduchotěsné skleněné nádobě. Tento postup opakujte 2 až 3krát denně. Po každém použití si nezapomeňte umýt ruce a vyhněte se kontaktu s očima. Oreganový olej je přírodní antibiotikum a může způsobovat pocity pálení.
Zdroj: Healthline