Budí vás v noci nepříjemné pocity v oblasti chodidel a lýtek? Na vině může být syndrom neklidných nohou, který si v těžších případech obvykle žádá i léčbu pomocí léků.
Pod zkratkou RLS (restless legs syndrome) se skrývá neurologické onemocnění syndrom neklidných nohou, jež se projevuje bolestmi, mravenčením a brněním v nohou. Obvykle k tomu dochází ve spánku nebo ve chvílích odpočinku. Bolest je tak nepříjemná, že nutí pacienta s nohama pohybovat. Odtud se také bere název této choroby, které se říká také Willis-Ekbomova nemoc, říká lékař William Morrison.
Jak a kdy se onemocnění projevuje
Syndrom neklidných nohou se objevuje nejčastěji v době, kdy lidé oslaví svých padesát let života, ale pravda je, že se může projevit i kdykoliv jindy. Ženy trpí touto nemocí častěji než muži. Příčiny onemocnění nejsou zcela zřejmé, ale určitý vliv sehrává genetika, nedostatek železa či nízká hladina dopaminu.
Primární a sekundární typ RLS
RLS existují dva typy – primární neboli idiopatický a sekundární. Pokud se jedná o idiopatickou formu, pak se nepojí s žádnou další nemocí. Sekundární typ je podmíněn jiným onemocněním – například ledvinovým selháním, chudokrevností, hypotyreózou, revmatoidní artritidou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou či polyneuropatií.
Příznaky syndromu neklidných nohou
Obvykle v klidu, kdy člověk už odpočívá, se dostaví nepříjemné pocity v nohou. Ozývají se zejména v noci a budí člověka ze spánku. Objevit se může pocit těžkých nohou, bolest v lýtku i vznik otoků nebo zvýšená tvorba žilek na nohách. Úlevu od bolestí přináší pouze pohybování nohama – chození, protahování. Bohužel s sebou nemoc nese také problémy se spánkem.
Diagnostika RLS spočívá v řadě vyšetření
Když jsou problémy se syndromem neklidných nohou příliš obtěžující, je vhodné se poradit s praktickým lékařem. Diagnóza nemoci se provádí na základě dobře odebrané anamnézy, pacienta je možné vyšetřit i na polysomnografickém vyšetření, kde se řeší problémy s nespavostí. Někdy je nutné i neurologické vyšetření. A často se zkoumá krevní obraz, funkce ledvin nebo štítné žlázy.
Léčba syndromu neklidných nohou
Když se jedná o mírnou formu syndromu neklidných nohou, je pacientovi doporučena změna životosprávy a úprava jídelníčku. Důležitá je pravidelnost v doplňování tekutin, dostatek pohybu, omezení kouření i spotřeby alkoholu. Podstatný je i spánkový režim a hygiena. Pomáhá také teplá lázeň či cvičení jógy. V těžších případech je třeba nasadit léky, které zvyšují hladinu dopaminu.
Zdroj: Healthline