Milovníci kávy, zbystřete: Tipy na to, jak si doma uvařit šálek dobré kávy

Šálek dobré ranní kávy Vám navodí pozitivní náladu na celý den. Po dodržení těchto jednoduchých pravidel pro přípravu kávy se z Vás stane domácí kávový guru. Je to jednodušší než si myslíte. Dozvíte se, jak správně skladovat zrna kávy, informace o správném použití filtrů, jak zabránit nežádoucímu hořknutí nebo jiné špatné chuti.

Postupujte dle našich doporučení a budete mít vždy lahodnou kávu.

1. První pravidlo je – kupujte čerstvou zrnkovou kávu

Bezpochyby nejlepší káva je ta, která se spotřebuje do několika dnů od pražení. Nákup kávy z pražírny je nejjistější cesta, jak získat absolutně nejčerstvější zrna. Buďte opatrní při koupi čerstvé kávy v supermarketu/obchodu, kde ji mají vystavenou v čirých tubusech. Kyslík a jasné světlo dokáží velmi znehodnotit zrno, tím pádem chuť kávy. Nádoby, kde se zrna uchovávají, jsou povlečené kávovými oleji (často různých druhů), tím se kvalita zhoršuje. Kávové boby balené v robustně vakuovaných, uzavřených sáčcích od kvalitních výrobců jsou často lepší sázka.

2. Druhé pravidlo je – skladujte kávu správně

Vždy uchovávejte zrnkovou kávu ve vzduchotěsné nádobě. Dobrou volbou jsou skleněné nebo keramické sklenice s gumovým těsněním. Nikdy neuchovávejte v chladu (kávové boby jsou porézní a snadno do sebe naberou vlhkost a pachy). Optimální je kupovat dávku na 5 až 7 dnů a skladovat ji při pokojové teplotě.

3. Třetí pravidlo – kupujte si kvalitní kávu

Snobismus mezi kafaři může soupeřit s vinaři. Na trhu jsou dva hlavní typy káv, a to: Arabica a Robusta. Arabica je více vyráběná a má více druhů chutí, jsou obecně považovány za „nelepší“. Všichni hledají 100% arabicu. Levnější alternativy mohou obsahovat zrna Robusty, která je známá svým vyšším obsahem kofeinu a trpčí příchutěmi. Zastánci Arabici říkají o Robustě, že je „ošklivá“.

4. Čtvrté pravidlo – melte si kávu sami

Káva začíná ztrácet kvalitu téměř okamžitě po umletí. Milovníci kávy dávají přednost mletí v dražších mlýncích (např. Solis, Zassenhaus, Rancilio apod.), ale cenově dostupnější a dobré jsou např. Braun, Bodum.

5. Páté pravidlo – dobrá voda

Nic nemůže zkazit kávu jistěji než voda z vodovodu, která je nekvalitní – obsahuje například moc chlóru či nevhodné minerální látky (například příliš železitá voda). Vyznavači výborných káv si dávají na baterii s vodou různé filtry, aby nepříznivé látky odstranili. Malé upozornění, změkčená či destilovaná voda nedělá dobrou kávu, minerály v dobré vodě jsou nezbytné.

6. Šesté pravidlo – při filtrované kávě se vyhněte levným filtrům

Cenově výhodné filtry dělají, podle odborníků, špatnou kávu. Používejte raději papírové filtry „zbavené kyslíku“ nebo bez „dioxinů“ (např. Filtropa, Melitta). Alternativně můžete investovat do pozlaceného filtru. Tyto filtry jsou pokládány za poskytovatele maximální chutě.

7. Sedmé pravidlo – Nezapomínejte dávat správné množství

Optimální norma pro přípravu kávy, o správné síle, jsou 2 vrchovaté lžíce cca 17g na šálek 250ml.

8. Osmé pravidlo – Pozor na teplotu vody

Pokud je voda příliš horká, vznikající sloučeniny v kávě jsou spíše hořké. Správná teplota se pohybuje kolem 60 – 80°C (většina dobrých kávovarů teplotu reguluje automaticky). Opětovným ohříváním kávy či vařením, i ta nejlepší káva zhořkne.

9. Deváté pravidlo – Mějte veškerý sortiment, k přípravě kávy, čistý

Po několika týdnech dózy na uchování kávy vyčistěte, abyste odstranili veškeré mastné nečistoty. Alespoň jednou měsíčně Vaše zařízení na výrobu kávy pročistěte octem či speciálním přípravkem.

Obrázky: pixabay.com