Nedostatek hořčíku představuje pro naše tělo velké nebezpečí. Pomocí těchto příznaků poznáte, kdy byste mohli mít problém.
Hořčík je základní minerál, který zajišťuje správné fungování více než 300 biochemických procesů v těle, včetně krevního oběhu, imunitního systému a metabolismu. Podle statistik však téměř 90 procent populace trpí nedostatkem hořčíku, který může být pro naše tělo velmi nebezpečný. Abyste proto předešli možným problémům, zde se můžete podívat na příznaky, jež vypovídají o tom, že máte málo hořčíku v těle. Více prozradila lékařka Alana Biggers.
Základní minerál pro zdraví kostí
Nedostatek hořčíku v těle může být zapříčiněný mnoha způsoby, jako je například skutečnost, že potraviny, které jíte, pochází z chudého prostředí, a proto obsahují méně základních minerálů (včetně hořčíku), nebo používání chemických látek k čištění vody, jako je fluorid a chlor, jež ho z našeho těla přirozeně odstraňují. Takzvaných „spalovačů hořčíku“ je však mnohem více, a to i takových, které by vás ani nenapadly – množství hořčíku v těle totiž snižuje například také kofein a cukr.
Ačkoliv je za základní minerál pro zdraví kostí považován vápník, stejně důležitou roli pro podporu jejich správného růstu hraje hořčík. Lze tedy říci, že při jeho nedostatku trpí kromě vašeho těla také vaše kosti. Hořčík je navíc nezbytný pro metabolismus vitamínu D, protože se podílí na vstřebávání vápníku, tudíž konzumace vitamínu D má při jeho nedostatku téměř nulový účinek.
Úzkost a deprese
Hořčík spolu s vápníkem a glutamátem posiluje synapse mezi neurony a aktivuje NMDA receptory, které jsou nezbytné pro naši paměť – jde tedy o minerál, jenž je nezbytný pro správnou funkci našeho mozku. Při nedostatku hořčíku může dojít k poškození neuronů, což vede k destrukci buněk a následné možné úzkosti, kterou budou doplňovat přetrvávající depresivní stavy.
Svalové křeče
Asi nejznámější účinek hořčíku je ten, že efektivně zabraňuje svalovým křečím – jeho nedostatek totiž způsobuje ztuhnutí svalů a následné křeče a spasmy, což může být v běžném životě velmi nepříjemné a bolestivé. Naštěstí však okamžitý přísun tohoto minerálu dokáže tento problém velmi rychle a účinně vyřešit.
Hormonální problémy
Čím více estrogenu naše tělo produkuje, tím nižší jsou naše zásoby hořčíku – to je důvod, proč jsou těhotné ženy během těhotenství náchylnější ke křečím v nohou a proč ženy obecně trpí křečemi v nohou v druhé polovině menstruačního cyklu, kdy je hladina jejich hormonů nejvyšší. V takovém případě je tedy vhodné konzumovat hořčík pravidelně, a to jak v podobě tabletek, tak i přísunem ze stravy.
Poruchy spánku
Nedostatek hořčíku může mít velký vliv na kvalitu našeho spánku – tento blahodárný minerál pomáhá zklidnit tělo i mysl, což je pro klidný a bezstarostný odpočinek nezbytné. Kromě toho je hořčík důležitý pro správnou funkci neurotransmiterů v našem mozku, které usnadňují přechod z aktivního do klidového režimu.
Vysoký krevní tlak
Podle někdejší studie vědců z Harvardovy univerzity mají lidé s nejvyšším příjmem hořčíku v těle nejzdravější krevní tlak. Spolu s těmito poznatky také vyšlo najevo, že přísun tohoto minerálu v podobě doplňků stravy může fungovat jako lék, který pomáhá účinně snižovat krevní tlak.
Vápnění tepen
Pokud je tento příznak nedostatku hořčíku spojen s arteriosklerózou (odvápněním tepen), je nepochybně jedním z těch nejnebezpečnějších pro naše zdraví – tato porucha se vyznačuje určitou změnou cév a může vlivem srážlivosti krve způsobit koronární problémy, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, nebo dokonce srdeční infarkt.
Zdroj: Healthline