Petržel je v české kuchyni nepostradatelná díky aromatické chuti, kterou pokrmům dodává, ale také díky svým vlastnostem.
Pěstovaná petržel, která pochází z divoké petržele na pobřeží Středozemního moře, se používá jako zelenina v kuchyni i jako léčivá bylina. V české kuchyni si získala svou oblibu a neodmyslitelně patří do masových vývarů nebo nasekaná na vařených bramborech. Petržel je bohatá na vitamíny, minerály a mnoho dalších důležitých látek, mezi nimiž je i vitamín C, který, jak víme, působí jako antioxidant a bojuje proti poškození volnými radikály v těle. Více prozradila lékařka Rachael Link.
Petrželová šťáva je skutečným zdrojem zdraví
Na petržel sice často pohlížíme jako na chudého příbuzného mrkve, který sice našim pokrmům přidá dobrou chuť, ale jinak je to taková nevábná bílá hmota, již z polévek po využití spíše odstraňujeme. Situace se trochu mění s rostoucí oblibou čerstvé natě, kterou přidáváme do uvařených jídel, salátů, pomazánek a nebo jen tak na chleba. Navíc z ní můžeme udělat šťávu, jež nejenže skvěle chutná, ale také je nabitá zdravím. K její přípravě potřebujete následující ingredience:
- 1–2 velké svazky zelené petrželky,
- jeden oloupaný citron,
- jednu velkou mrkev,
- 0,5 litru kvalitní minerálky.
Příprava tohoto blahodárného elixíru už nemůže být snadnější. Veškeré ingredience pouze vložíte do odšťavňovače nebo do mixéru a přecedíte. Poté, za stálého mixování, postupně přidejte minerálku a petrželovou šťávu rozlejte do skleniček. Ihned podávejte, aby zdraví prospěšné látky, které nápoj obsahuje, neztratily svou účinnost.
Důvodů, proč si tento elixír dopřávat, je skutečně mnoho. Jedním z hlavních, které ocení ženy, je ten, že pomáhá proti bolestivé menstruaci a k regulaci menstruačního cyklu. Pijte 100 ml šťávy z listů denně v jedné dávce několik dní před menstruací. Petrželová šťáva je velmi silná, a proto by se měla konzumovat v malém množství (velké množství může způsobit poruchy nervového systému) nebo ve směsi s jinými zeleninovými šťávami.
Smíchání petrželové šťávy s mrkvovou, celerovou nebo špenátovou šťávou má jedny z nejsilnějších léčebných účinků. Petrželová šťáva se používá také v kosmetice k čištění pleti nebo jako prostředek proti pihám. Šťáva se večer nanese na obličej a nechá se působit přes noc. Ráno ji smyjete teplou vodou. Nedoporučuje se těhotným ženám.
Petrželovou šťávu je vhodné pít při všech stavech s oslabenou imunitou, infekčních stavech, alergiích, rekonvalescenci, stáří, nemocech z opotřebení, únavě, astenii, fyzické a duševní přepracovanosti, chudokrevnosti, nemocech krve, atonii žlučníku, onemocnění jater (hepatitida, cirhóza, cholicystitida), onemocnění ledvin nebo močového měchýře, revmatismu, strumě, bolesti kloubů (zejména v menopauze), bolestivé menstruaci, nepravidelném měsíčním cyklu či celulitidě.
Zdroj: Healthline, Healthline