Někteří říkají, že čím dříve se nasnídáte, tím lépe, zatímco jiní se děsí představy, že by měli jíst hned po probuzení.
Jak to ve skutečnosti je se snídaňovými rituály? Ačkoliv existuje mnoho teorií, odborníci se shodují, že je důležité, kdy snídáte. Může vám to dodat energii, a dokonce podpořit váš metabolismus – záleží však na správném načasování. Všichni víme, že bychom měli snídat, ale kdy přesně bychom to měli dělat? Ať už jsou vaše osobní teorie a preference jakékoli, odpověď na tuto otázku je překvapivě jednoduchá.
Kdy byste měli snídat
Podle odborníků na výživu by se snídaně měla sníst do hodiny po probuzení. Tento návyk se ukázal jako klíčový v boji za udržení správných stravovacích návyků. První jídlo vlastně podporuje naši duševní a fyzickou výkonnost po celé dopoledne. Význam snídaně by se neměl podceňovat, protože právě ráno jsme nejproduktivnější. Pravidelná snídaně ve správnou dobu může také omezit pozdní jídlo a svačiny, což je klíčový problém, protože většina lidí je nejméně aktivní večer.
Sklouznutí v jídelním plánu o několik hodin může vést k problémům se spalováním zbytečných kalorií, což může způsobit přibývání na váze a nadváhu. A co víc, když si před odchodem z domu dáte něco k jídlu, může to také pomoci regulovat hladinu inzulinu a snížit riziko vzniku cukrovky II. typu.
Cvičení a snídaně
Mnoho lidí si klade otázku, kdy je nejlepší snídat, pokud někdo začíná svůj den fyzickou aktivitou. Jestliže ráno cvičíte, můžete si ranní příjem potravy upravit, ale nikdy se ho nevzdávejte. Nezáleží na tom, jestli si dáte vydatné jídlo, abyste do oběda nemuseli svačit, nebo si dáte něco lehkého a pak si dopřejete další zdravou svačinu. Pokud plánujete ranní trénink nebo běh, jednoduše si snídani rozdělte.
Než vyrazíte do posilovny nebo si zaběhat, snězte zdravé sacharidy (ovoce nebo ovesné vločky), které vám nezpůsobí zažívací potíže a nezatíží žaludek. Jedná se o potraviny, jež vám nezpůsobí žádné problémy. Můžete si také připravit smoothie nebo výživný koktejl. Vyhněte se jídlům, která se dlouho tráví, například těm, jež obsahují hodně bílkovin a tuků.
Po tréninku si brzy dejte druhou snídani. Zvolte jídlo obsahující zeleninu, zdroj libových bílkovin, zdravý tuk a malou porci sacharidů, abyste doplnili chybějící živiny. Celozrnné sendviče se zeleninou, kuřecím masem, avokádem nebo omeleta s polevou jsou pro tuto roli ideální.
Co když vám snídat prostě nechutná
Přiznejme si, že někteří z nás snídani prostě nesnášejí. Co dělat v této situaci, nutit se do jídla? Nátlak obvykle nefunguje a je kontraproduktivní, ale rozhodně byste měli změnit své stravovací návyky. Nemusíte však jít až na dřeň a dopřávat si ranní hostinu s pokřiveným obličejem. Můžete jíst něco méně obvyklého, co vám chutná.
Pokud neradi snídáte, najděte si jídlo, které můžete sníst hned ráno, například zdravé proteinové tyčinky a zelenou zeleninovou šťávu, koktejl nebo sportovní směs. Nebo si raději dáte k snídani jídlo podobné večeři? Co takhle polévku? Nejdůležitější je přimět své tělo k práci, ať už je vaše snídaně pro ostatní jakkoli zvláštní.
Během krátké doby po zlepšení stravovacích návyků zjistíte, že snídaní jen získáte – budete mít více energie po ránu, méně chuti na večerní svačinky, snadněji zhubnete a vybudujete si lepší svalovou hmotu. Dodržování konzistentního jídelního režimu je spojeno s úbytkem hmotnosti, zvýšením energie a snížením metabolických rizikových faktorů chronických onemocnění. Vyplatí se dbát na to, abyste se hned ráno zdravě najedli.
Zdroj: Medonet