Častá únava a problémy s ospalostí mohou úzce souviset s nedostatkem vitamínů. Zde najdete ty, kterých se to týká nejčastěji.
Chronická ospalost může být důsledkem řady příčin, jako je například nedostatek spánku, stres, hormonální poruchy nebo užívání některých léků. Pokud ovšem přijde náhle a bez jakýchkoliv dalších příznaků, je možné, že ji způsobil nedostatek některých vitamínů nebo složek potravy ve vašem těle. Abyste proto tomuto problému mohli do budoucna předcházet, níže se můžete seznámit s vitamíny a dalšími prvky, jejichž nedostatek způsobuje chronickou ospalost, radí lékařka Elaine K. Luo.
Vitamíny skupiny B
Nedostatek vitamínů skupiny B může způsobovat i přes dodržování kvalitního spánkového režimu neustálou ospalost. Pokud se tedy s tímto problémem potýkáte, dopřejte si potraviny bohaté na tuto složku potravy, jako jsou například pohanka, ovesné vločky, kvalitní pečivo, mléčné výrobky, maso, sušené ovoce a mořské plody.
Vitamín C
Vitamín C je velmi silný vitamín, který zlepšuje obranyschopnost imunitního systému, dodává tělu sílu a vytrvalost a zvyšuje výkonost našeho organismu. Není tedy žádným překvapení, že jeho nedostatek může způsobovat pocit slabosti, únavy a neustálé ospalosti. Abyste vitamín C opět doplnily, jezte citrusové plody (pomeranč, grapefruit), rybíz či papriku nebo sáhněte po doplňcích stravy s touto složkou potravy.
Vitamín D
Dalším důležitým vitamínem, který dodává našemu tělu energii, bojuje proti únavě a napomáhá koncentraci, je vitamín D. Jeho nedostatek však pacienti ve většině případů pociťují velmi silně – problémem je skutečnost, že ho lze získat především ze slunečního záření, což je pro lidi žijící v zemích s proměnlivým podnebím velmi náročné. Vitamín D však lze doplnit naštěstí také častější konzumací rybího tuku nebo pomocí doplňků stravy.
Kyselina pantotenová
Kyselina pantotenová reguluje činnost našeho mozku, což znamená, že její nedostatek může mít negativní vliv na naši energii během dne. Přísun této složky se však doporučuje také pro její tendenci zlepšovat mechanismy paměti a myšlení a předcházet onemocnění tenkého střeva. Jejím zdrojem je především zelenina, kvasnice, vejce, mléčné výrobky nebo například kaviár.
Nedostatek jódu
Jód stejně jako kyselina pantotenová určitým způsobem ovlivňuje některé procesy v našem mozku, což opět znamená, že jeho nedostatek může mít vážný vliv na naši energii během dne. Přísun této složky potravy je nezbytný také pro správnou funkci našeho imunitního systému, a proto byste jeho hladinu v těle měli vždy hlídat. Získat ho můžete například z mořských plodů, mořských ryb, špenátu, červené řepy a brambor.
Zdroj: Healthline, Healthline