Lidský organismus potřebuje pro svou správnou funkci dostatečné množství všech vitamínů. Jejich nedostatek se nepříznivě projeví na zdravotním stavu.
Co všechno víme o vitamínu B12? Je ze skupiny vitamínů B, je rozpustný ve vodě a důležitý je zejména pro správnou funkci krvetvorby a nervového systému. Podílí se na syntéze DNA a nukleotidu ATP. Sehrává podstatnou roli v metabolismu každé buňky v těle. Když tento vitamín chybí, mohou se objevit problémy se srdcem nebo vysokým cholesterolem, říká lékařka Meredith Goodwin.
Obsažen je hlavně v živočišných produktech
Vitamín B12 neboli kobalamin je obsažený především v produktech živočišného původu, jako jsou vejce, mléko, sýry, jogurty, maso a vnitřnosti, hlavně játra. Pokud je omezena jejich konzumace, jak tomu bývá u vegetariánů nebo veganů, musejí si velmi dobře pohlídat příjem tohoto vitamínu.
Pak je třeba se spolehnout na potravinové doplňky, jimiž vitamín B12 doplní. V rostlinných produktech je ho totiž minimum a prakticky se v nich nenachází. Stopy tohoto vitamínu najdeme v sezamu, mandlích či v kokosovém mléce, které je třeba zařazovat do veganského jídelníčku co nejčastěji.
Jaký je doporučený denní příjem vitamínu B12
Konkrétní hodnoty doporučené denní dávky vycházejí z daného věku jedince. Zatímco malé děti do 12 měsíců potřebují 0,5 μg vitamínu B12, děti v pubertě by měly konzumovat 1,8 μg a dospívající a dospělí 2,4 μg. Vyšší spotřebu tohoto vitamínu mají těhotné a kojící ženy, kde se hodnota pohybuje od 2,6 do 2,8 μg. Dobrou zprávou je, že vitamín B12 se ukládá v játrech, kde jeho zásoba u dospělého jedince vydrží asi na pět let.
Jak se projevuje deficit vitamínu B12
Jestliže se člověku vitamínu B12 nedostává v potřebném množství, projeví se to záhy na jeho zdravotním stavu. Může se objevit chudokrevnost, s čímž souvisí i bledá barva pokožky v důsledku nedostatku červených krvinek. Člověk bude hubnout, trpět horší pamětí a sníženou duševní výkonností a velkou únavou. V končetinách nedostatek vitamínu B12 způsobí brnění a necitlivost. Může dojít i k poškození zraku. Celkově jeho organismus bude jevit známky neprospívání.
Jaké přínosy má vitamín B12 pro zdraví
Když bude v organismu nedostatek kobalaminu, zvýší se hodnoty aminokyseliny zvané homocystein. To pak vede ke zvýšenému riziku onemocnění srdce, ke vzniku mrtvice či infarktu. Vitamín B12 pomáhá získávat energii a podporuje množení zdravých střevních bakterií. Důležitý je i pro osoby, které trpí řidnutím kostí nebo problémy s klouby.
Zdroj: Healthline