Z prasete se zužitkuje prakticky všechno. Dokonce i vepřová kůže, která pro mnohé strávníky představuje lahůdku, již si rádi dopřejí.
Když si doma budete chtít dát vepřovou kůži, pravděpodobně v masně sáhnete po vepřových nožičkách nebo kolenech. Nejčastější kuchyňskou úpravou je vaření, kolena lze dokonce i péct, a získat tak delikatesu. Málokdo se ale zamýšlí nad tím, čím vším vepřová kůže přispívá lidskému organismu. Pojďme se podívat na to, co v ní najdeme užitečného. Vice prozradila lékařka Kathy W. Warwick.
Co všechno vepřová kůže obsahuje
Když podrobíme vepřovou kůži rozboru, tak ve 100 gramech najdeme celkem 563 kalorií, 35 gramů tuku, 63 gramy bílkovin, 3 gramy sodíku a 80 mg draslíku. Z hlediska obsahu kalorií tak 100 gramů vepřové kůže představuje přibližně jednu čtvrtinu běžného příjmu kalorií za den. Znamená to, že se jedná o poměrně vydatné jídlo. S tím je třeba počítat, pokud se pustíte do její konzumace.
Kolagen pro udržení pružnosti pokožky
Z vepřových nožiček lze uvařit docela chutnou polévku, do níž pak uvařenou vepřovou kůži nakrájíte. Získáte tak pokrm bohatý na kolagen, který vepřová kůže obsahuje. Kolagen je velmi důležitá bílkovina, jež funguje jako základní stavební prvek pojivových tkání. Je nezbytný pro zdravé klouby, kosti i pro pružnost pokožky.
Jaké další výhody vepřová kůže nabízí
Na rozdíl od svalových proteinů obsahuje vepřová kůže méně toxinů. Nejsou v ní přítomny enzymy ani hormony. Při střídmé konzumaci působí vepřová kůže na organismus pozitivně. Sodík v ní obsažený se využívá při regulaci vstřebávání glukózy, zároveň je nezbytný pro správnou funkci nervového systému. Draslík zase pomáhá v prevenci kardiovaskulárních nemocí.
Pro koho není konzumace vepřové kůže vhodná
Zdravý člověk si může vepřovou kůži s klidem dopřát. Vhodná je i pro osoby, které trpí cukrovkou, protože kůže neobsahuje sacharidy. Naopak kdo má vysoký krevní tlak nebo vysokou hladinu cholesterolu v krvi, měl by se konzumaci vepřové kůže raději vyhnout.
Zdroj: Healthline