Ušní maz, zejména jeho barva, struktura nebo zápach, může vypovídat mnohé o vašem zdraví. Toto jsou příznaky, které byste rozhodně neměli ignorovat.
Každý z nás pravděpodobně ví, že je velmi důležité dbát na hygienu svých uší – co už však mnoho lidí netuší, je skutečnost, že barva, struktura, nebo dokonce zápach ušního mazu nás mohou mnohdy varovat před potenciálním nebezpečím. Abyste se proto do budoucna vyhnuli problémům, nebo je začali řešit včas, níže se můžete seznámit s tím, co může ušní maz vypovídat o vašem zdraví. Více prozradila lékařka Stacy Sampson.
Ušní maz se stopami krve
Pokud si při čištění uší všimnete na tyčince stop krve, měli byste rychle zpozornět – jde totiž o příznak, který může být důsledkem prasklého ušního bubínku. V takovém případě je ucho mnohem více vystaveno infekcím, což může vést k jeho zánětům, které zase mohou v některých případech vést až k samotné ztrátě sluchu. Vždy byste proto měli vyhledat pomoc.
Bílý ušní maz
Bílý nebo příliš světlý ušní maz může poukazovat na nedostatek vitamínů, minerálů nebo jiných důležitých stopových prvků v těle (zejména železa a mědi). Pokud se s tímto příznakem potýkáte, zkuste přidat do svého jídelníčku více ovesných vloček a fazolí.
Hnědý ušní maz
Hnědý ušní maz bývá ve většině případů důsledkem přílišného stresu. Zpozornět byste měli především v momentě, kdy vám ho začne z ucha vytékat velké množství – v takovém případě by vám pravděpodobně prospělo strávit několik dní v klidném a tichém prostředí.
Černý ušní maz
Pokud se černý nebo načernalý ušní maz objeví jednou za čas, přičemž ho nedoprovází žádné další příznaky, nemusíte se ničeho obávat – pravděpodobně jde o špínu nebo jiný zanedbatelný problém. V opačném případě byste však měli raději vyhledat praktického lékaře, neboť může jít o známku nebezpečné plísňové infekce (zejména pokud vás ucho soustavně svědí).
Zapáchající ušní maz
Pokud váš ušní maz silně a nepříjemně zapáchá, měli byste velmi rychle zpozornět, neboť by mohlo jít o příznak nebezpečné ušní infekce – to zejména pokud zápach doprovází pocit hučení nebo drobného praskání. V každém případě byste však měli okamžitě vyhledat praktického lékaře.
Suchý ušní maz
Suchý ušní maz bývá ve většině případů důsledkem nedostatku nenasycených tuků v těle, což je problém, který se dá velmi snadno vyřešit – a to zejména přísunem vhodných potravin, jako je například avokádo, olivy, vlašské ořechy, arašídové máslo, sezamový nebo olivový olej, různé druhy semínek a tučné ryby (losos, tuňák, sleď). Pokud se však tento příznak objeví spolu s jinými příznaky, včetně dermatitidy nebo jiného kožního onemocnění, měli byste raději varovat svého praktického lékaře.
Šedý ušní maz
Pokud je váš ušní maz šedý nebo našedlý, nemusíte se vůbec ničeho obávat. Tento příznak totiž odborníci připisují zpravidla znečištěnému ovzduší nebo přílišnému prachu v uchu, který ho posléze zbarvuje.
Zdroj: MedicalNewsToday