Náš gastrointestinální trakt obsahuje asi 1,5 kilogramu bakterií, což se přibližně rovná váze jater. Ve skutečnosti je to celý „neviditelný“ orgán.
Navzdory tomu, že nás všechny od dětství učí mikroby nemilovat a všelijak ničit (před jídlem si umyjte ruce, nebo onemocníte!), jsou pro náš život prostě nezbytní, potvrzuje lékařka Kathy W. Warwick. 85 % mikroorganismů, které žijí ve střevech zdravého člověka, je prospěšných. Pomáhají trávit potravu, chrání střeva před škodlivými látkami, syntetizují vitamíny, regulují rovnováhu voda-sůl a dělají spoustu další užitečné práce.
Obnova střevní mikroflóry
Přibližně 10 % mikroorganismů je podmíněně patogenních, tedy potenciálně škodlivých. Pokud se nechají růst, způsobí zánět, nadměrnou plynatost či naruší trávení. Za ideálních podmínek tomu brání prospěšní mikrobi. Jenže při nesprávné stravě, stresových situacích nebo třeba zneužívání drog umírají prospěšné bakterie a jejich místo zaujímají agresivní „bratři“ – patogenní bakterie.
Pokud je rovnováha posunuta směrem k patogenním bakteriím, dochází ke zničení mikroflóry, objeví se dysbakterióza, zdravotní stav člověka se zhoršuje, vzniká otázka, jak obnovit zdraví. Proto je tak důležité vyhnout se nerovnováze mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi.
1. Pomohou přípravky s probiotiky
Probiotika jsou léky k udržení zdraví mikroflóry, obsahující živé kultury určitých bakterií. Nejznámějšími probiotickými bakteriemi jsou laktobacily a bifidobakterie, které se nacházejí v některých potravinách, lécích a různých doplňcích stravy. Probiotické organismy lze nalézt v mnoha fermentovaných potravinách, jako je jogurt, kefír, podmáslí, stařené sýry, kysané zelí a čajová houba (kombucha). Výživové doplňky jsou dalším oblíbeným způsobem, jak zvýšit příjem probiotik.
2. Vláknina je dobrá pro střeva
Aby probiotika prosperovala a zůstala zdravá, musí neustále přijímat dostatek potravy. Jedná se o prebiotika neboli vlákninu. Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které jsou vlastně potravou pro probiotika. Jinými slovy, nemůžete je strávit, ale bakterie ve vašich střevech ano.
Dietní vláknina se nachází především v rostlinných potravinách. Chcete-li vytvořit podmínky pro aktivní reprodukci prospěšné mikroflóry, pravidelně jezte různé obiloviny, cibuli, česnek, fazole, hrášek, chřest či banány. Pokud nekonzumujete dostatek těchto užitečných produktů pro střeva, měli byste zvážit užívání doplňků s prebiotiky. Pak vám porušení mikroflóry nehrozí!
4. Místo krystalového cukru med
Tento prebiotický produkt podporuje vývoj a aktivní růst prospěšných střevních bakterií. Nebojte se ho přidávat do nápojů, dezertů a sníst ho jen tak po lžičkách nalačno. A ještě jedna věc, zdraví vašich střevních bakterií ovlivňuje vaši reakci na stres. Při správné výživě a „štěstí“ bakterií se stáváte odolnějším člověkem vůči stresu. Potraviny obsahující rafinovaný cukr podporují růst patogenní mikroflóry, způsobují hnilobné procesy ve střevě a snižují imunitu.
5. Nebojte se ušpinit si ruce
Je možné narušit mikroflóru a při nadměrném pořádku, zneužívání antibakteriálních prostředků hygieny, jsou zničeny i užitečné bakterie. Ačkoli je to považováno za nehygienické, někteří z našich nejlepších přátel, prospěšné bakterie, se nachází v bahně. Samozřejmě vám nenabízíme rozmáznout špínu od hlavy až k patě v první louži.
6. Léčí spánek
Pravidelný osmihodinový spánek vám umožní zažít výhody zdravého gastrointestinálního traktu a obnovit mikroflóru. Když nemáte dostatek spánku, hladina stresu prudce stoupá. V důsledku toho se snižuje prospěšná střevní mikroflóra. A obnovit střevní mikroflóru není vždy snadné.
7. Cvičení vás zachrání od střevních potíží
Pro dokonalé fungování trávicího traktu se rozhodně musíte hodně hýbat. Pohyb je nepochybnou součástí zdravého životního stylu a jakákoli fyzická aktivita, ať už je to jednoduchá chůze, běh na ulici nebo trénink v tělocvičně, zlepšuje pohyblivost střev.
Zdroj: Healthline