Mozkový infarkt zvaný mrtvice patří k nejčastějším příčinám úmrtí nejen v České republice. Za jejím vznikem stojí většinou nezdravý životní styl.
Myslet si, že přemíra tučného jídla, nedostatek pohybu, vysoká spotřeba alkoholu a kouření se nijak nepromítne do zdravotního stavu, je poněkud krátkozraké. Samozřejmě že nezdravý styl života ovlivní to, v jakém stavu bude organismus. Vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak se podepisují na vzniku aterosklerózy, od které je již jen malý krůček k mrtvici, potvrzuje lékařka Seunggu Han.
Jak vzniká mrtvice
Ictus neboli cévní mozková příhoda se většinou rozvíjí náhle, když dojde k poruše prokrvení tkáně v mozku. Stane se to většinou ze dvou hlavních příčin – z uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou (ischemická mrtvice), nebo krvácením z mozkové cévy (hemoragická mrtvice). Jedná se o akutní stav, který je třeba začít ihned léčit, aby postižený člověk neměl trvalé následky. Mrtvice také velmi často ohlašuje svůj příchod určitými příznaky.
Když se zhoršují kognitivní schopnosti
U pacientů, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu, velmi často před jejím vznikem došlo ke zhoršení kognitivních, tedy poznávacích dovedností a schopností. Postupně u nich došlo k problémům s vyjadřováním, hůře se jim zpracovávaly informace, zhoršila se jim paměť i pozornost. Tělo tímto dávalo najevo, že není zcela v dobrém zdravotním stavu.
Co je to přechodný ischemický záchvat
Kromě klasické mrtvice existuje i „mini“ cévní mozková příhoda, která vzniká dočasným zablokováním toku krve do mozku. Příznaky tohoto přechodného ischemického záchvatu trvají od několika minut do 24 hodin a potom se vytratí. Riziko této malé mrtvice se zvyšuje s věkem, obezitou, rodinnou anamnézou, vysokým krevním tlakem, cukrovkou a srdečními nemocemi. Je také varováním, že dříve nebo později se může ohlásit skutečná cévní mozková příhoda.
Při jakých příznacích okamžitě volat lékaře
K mozkovému infarktu se vážou typické příznaky, podle který ho lze poznat. Někdy je umí rozeznat i laik. V každém případě si takový stav žádá okamžitou lékařskou pomoc. K symptomům provázejícím vznik mrtvice patří náhlé poruchy zraku, závratě, mdloby, ztráta schopnosti řeči, náhlá bolest hlavy, ochrnutí paže či nohy (často na jedné straně), náhlá necitlivost končetin či dýchací potíže. Není radno čekat na to, až potíže odezní, ale je nutné ihned volat na 155 a vyžádat si pomoc rychlé záchranné služby.
Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday