Kosti zvířat obsahují řadu složek, které pomáhají bojovat proti problémům s bolavými klouby. Zde najdete recept, jak si z nich snadno připravit vývar.
Že mají vývary skvělé přínosy pro zdraví a dokážou potlačit příznaky nachlazení a chřipky, je známo již po dlouhá staletí. Ne každý však ví, že přidání některých ingrediencí do tohoto lehkého pokrmu, jako jsou právě zvířecí kosti, vám může pomoci s bolestí kloubů, zažívacími potížemi a nevzhlednými problémy s pokožkou. Více prozradila lékařka Miho Hatanaka.
Zvířecí kosti pro zdravé klouby
Zásadní přísadou, která dělá z tohoto vývaru skvělý prostředek proti bolesti kloubů, jsou zvířecí kosti – hovězí, kuřecí, vepřové nebo rybí. Je pouze na vás, které zvolíte. Proces vaření trvá dlouho, ovšem právě to je ta metoda, díky níž bude mít výsledný pokrm ty nejlepší a nejprospěšnější vlastnosti pro vaše zdraví. Kromě toho bude také velmi snadné ho strávit, což ocení především váš trávicí systém.
Výsledný vývar tak bude obsahovat látky, jako je kolagen a elastin, které podporují zdraví pokožky, ale také velké množství vápníku, hořčíku a glykosaminoglykanů, které jsou nezbytné pro zdravé klouby – právě z tohoto důvodu je vhodný pro lidi, kteří jsou náchylní k úrazům týkajících se kostí, a pro ty, kdo neustále trpí problémy s klouby. Navíc jde o prostředek prospěšný pro oběhový systém, neboť snižuje krevní tlak a podporuje činnost nervové soustavy.
Recept na vývar z kostí
Vývar z kostí vám pomůže kromě výše uvedených přínosů zlepšit i stav pokožky, vlasů a nehtů. Nepřehlédnutelný je také jeho vliv na trávicí systém – i zde hraje důležitou roli kolagen, který plní ochrannou a regenerační roli. Pokud navíc vezmete v potaz, že ho lze velmi snadno strávit, jeho konzumace je skvělou volbou zejména pro lidi trpící záněty žaludku a střev. Pomůže však také při refluxní chorobě a syndromu dráždivého tračníku. K jeho přípravě budete potřebovat následující ingredience:
- kuřecí, vepřové, hovězí nebo rybí kosti (nejlepší jsou hodně chrupavčité kosti, tedy zejména hovězí žebra nebo kuřecí stehna),
- mrkev,
- celer,
- pórek,
- petržel,
- cibuli,
- česnek.
Jakmile získáte veškeré potřebné ingredience, můžete se vrhnout do přípravy. Kosti je třeba nejprve pořádně omýt a rozdělit na menší kousky, což umožní, aby odvar získal více zdraví prospěšných složek. Vařit byste ho měli pomalu a dlouhou – nejméně 8 hodin, ovšem můžete mu dopřát klidně celých 24 hodin. Zeleninu přidejte až hodinu před tím, než ho sundáte ze sporáku. To především aby zlepšila celkovou chuť vývaru. Poté ho uchovávejte v lednici, ovšem maximálně po dobu pěti dní.
Zdroj: Healthline